Appalachia’nın Makus Talihi Fotoğraflarla Değişecek

İnsanlar güzel yerlerde ve iyi yaşamak ister. Güzelden kasıt kimi  zaman var olanı korumak, iyiden kasıt ise insani koşullara sahip olmaktır. Yıkıcılığı ve yapıcılığı aynı anda bünyesinde barındırabilen insanoğlu genellikle yakın çevresi ile alakalıdır. Hani o “herkes kapısının önünü süpürse” diye başlayan ifadelerdeki gibi.

Daha iyi çevre ve daha iyi yaşam koşulları için üretilen birçok proje de dünyayı sadece daha yaşanacak bir yer haline getirmekle kalmıyor aynı zamanda da estetik yönü güçlü sanatsal üretimler olarak da karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de çok uzaklarda, Kuzey Amerika’da, Appalachia Bölgesi’nde gerçekleşiyor.

Lyndon Jojnson, Appalachia başkanı olarak seçildiğinde, bölge yoksullukla savaşıyordu. O dönem çekilen yoksul ailelerin ve viran haldeki ahırların siyah- beyaz fotoğrafları bölgenin durumunu anlatıyordu. Aradan geçen 50 yıla rağmen bu sorunlar sanki bölgenin kaderi ve ayrılmaz parçasıymış gibi sürüyor. Şimdi bir fotoğrafçı, Roger May,  Appaachia’nın makûs talihini bir projeyle değiştirmeye çalışıyor.

Looking At Appalachia adlı proje için New York’ta Mississippi’ye kadar uzanan bölgede profesyonel ve amatör fotoğrafçıların çalışmalarından bir havuz oluşturuldu. May, “İnanılmaz karışık ve farklı bir bölgede, daha dengeli ve nüanslı bir görünüm sunmayı umut ediyoruz” diye açıklıyor yaptıkları çalışmanın görsel amacını.

Bütün bu çalışmaların sonunda fotoğraflar, yazılar, videolar ve ses kayıtlarından oluşan bölgeye ait büyük bir arşiv ortaya çıkacak. Bu arşiv aynı zamanda bölgenin sosyo-ekonomik durumunun görsel ve işitsel kanıtı haline gelecek ve sonuç olarak bölge sorunlarının tespiti, farkındalık ve nihayetinde çözüme odaklı çalışmalar için başlangıç noktası olacak.

Fotoğraf: Elle Olivia Andersen

Fotoğraf: Micah Nakit

Fotoğraf: Ryan Stone

Fotoğraf: George Etheredge

Fotoğraf: Brett Carlsen

Fotoğraf: Wes Frazer

Fotoğraf: Mike Baker

Fotoğraf: Kristian Thacker

Fotoğraf: Dobree Adams

Fotoğraf: Edward DeWitt

tr_TRTurkish