Yüzen Orman, Rotterdam Limanına Yeşillik Katacak

Yeşil alanların azalması, iklim değişiklikleri ve şimdiden ortaya çıkan sonuçları bize sık sık gezegenimizin geleceği konusunda kaygılanmamız gerektiğini hatırlatıyor. Bu hatırlatmalar kimi zaman da yenilikçi projelerle sanatı kullanarak yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Rotterdam’da hazırlanıyor.

Fikir heykeltraş Jorge Bakker’ın çalışmalarından hareketle yola çıktı, ancak sanatçı ve tasarımcılardan oluşan bir komite tarafından geliştirilerek hayata geçirildi. Rıhtım etrafındaki mahalleleri canlandırmak amacıyla yüzen bir dizi sanat projesinin bir parçası olarak Rotterdam’ın Rijnhaven limanı için projelendirilmesi önerildi.

Büyük boy balıkçı şamandıralarına benzer yirmi şamandıraya dikilen yirmi ağaç, Rotterdam’ın endüstriyel rıhtımının doğası için ilginç bir fikir olarak tasarlandı ve Sea of Trees projesinin bir parçası olarak da Mart ayında şehir limanında boy gösterecek.

Bobbing Forest adlı enstalasyonun Felemenkçe’deki karşılığı  Dobberend Bos.

Floating Forest Rotterdam

Suyun çeşitli şekillerde kullanımının son derece kolay olduğu Hollanda gibi ülkelerde bile yüzen bir ormanın büyük bir ilgi yaratması bekleniyor. Çalışmanın aynı zamanda kıyı kentlerine yeşil alan ekleme mücadelesinde ilham kaynağı olması bekleniyor ama iklim değişiklerinin zararlı etkileri için birkaç on yıldan fazlasına dair planlama yapmak gerektiği de not düşülüyor.

Projenin çeşitli zorlukları da var. Örneğin Miami ve NY gibi yerlerde belli zorluklar olabilir, hâlihazırda yükselen deniz seviyesi ile mücadele gibi. Buralarda yeni bir kıyı parkı inşa etmek projenin sürekli sel tehlikesi altında olması ve zaten birkaç yıl içinde tamamen su altında kalması demek.

Floating Forest Rotterdam

Köprüyle bağlanmış ya da botlarla gidilmesi gereken yüzen bir orman ya da yüzen bütün bir park bile olsa, proje yeşilin artmasına katkı sağlayacak ve bir kamusal alan oluşturmaya yardımcı olacak.

Gelecek ne getirirse getirsin.

Fotoğraflar: Jorge Bakker

What's your reaction?

tr_TRTurkish