Kanada’nın Eğreti Ama Güzel Balıkçı Kulübeleri

Herhangi bir balıkçılık türünde olduğu gibi, Kanada olta balıkçılığında da alpin, gümüş balığı veya somon yakalamak için bir sırık ve yem, arkadaşların gönlünü hoş tutmak için de yeterince bira gerekir.

Ama -40° sıcaklık ve şiddetli rüzgarların potansiyeli, Kanadalı balıkçılar için barınakları da zorunlu hale getirir. Barınaklar ihtiyaçtır ama sofistike olmak zorunda değildir. Temel gereksinimleri, bir çatı, dört duvar ve günün cazibesini yakalamak için üzerine açılan pencere görevi görecek bir delikten ibarettir. Hurda kontrplak ve kullanılmış beşe on kalaslar ise en popüler malzemeleri oluştururlar.

ice-house-saskatchewan-white

Bir odun sobası ya da propan ısıtıcı, bir mutfak ya da uydu anten kulübelerinin içinde yer alan olanaklar arasında.

Torontolu mimari fotoğrafçısı Richard Johnson da kamerasını Kanada’daki bu eğreti balıkçı kulübelerine ev sahipliği yapan araziye çevirdi. O güne kadar mimarlar için son derece parıltılı çalışmalar yapan fotoğrafçı, balıkçı kulübeleri üzerinde çalışırken hissettiği farklılığı şu şekilde dile getiriyor;

“Balıkçı kulübelerini çarpık, özel bir dokuya sahip ve her biri birbirinden farklı olduğu için çekiyordum.”

ice-house-saskatchewan-blue

Johnson, Photoshopun ötesine geçerek, bu erkeklere özel yapıların duvarlarında çiş lekeleri de dahil olmak üzere, her kulübenin benzersiz niteliklerini net bir şekilde ortaya çıkarmak için hiper gerçekçi bir yaklaşımla çalıştı. Düz bir açıda, gri gökyüzü ışığında ve göğüs hizasında ufuk çizgisiyle…

ice-house-pei

“Onları şimdiki sahipleri olmadan, kulübe sahiplerinin portreleri olarak görüyorum” diyen Johnson’ın çektiği fotoğrafların bir kısmına aşağıda göz atabilirsiniz.

ice-house-ontario-white

ice-house-ontario-light

ice-house-ontario-green

ice-house-new-brunswick

ice-house-new-brunswick-red

ice-house-manitoba-rv

ice-house-manitoba-red

ice-house-british-columbia-skis

ice-house-british-columbia-black

ice-house-alberta

ice-house-alberta-maple-leaf

Fotoğraflar: Richard Johnson

tr_TRTurkish