Amorphis Gitaristi Tomi Koivusaari’nin Solo Projesi BJØRKØ’dan İlk Single: “The Heartroot Rots”

Fin metal sahnesinin sembol grubu Amorphis’in gitaristi Tomi Koivusaari, uzun zamandır beklenen solo projesi BJØRKØ ile çıkış yapmaya hazırlanıyor. Yapım aşaması 15 yıl süren projenin ilk albümü “Heartrot” aralık ayında Svart Records aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak.

Albümün çıkış single’ı “The Heartroot Rots” ise Koivusaari’nin Carcass’tan Jeff Walker ile güçlerini birleştirdiği, albümdeki en sert parçalardan biri olarak ulaşıyor kulaklarımıza.

Koivusaari yıllardır, metal sahnesinde yenilikçilikle eşanlamlı bir grup olan Amorphis’in yaratıcı omurgalarından biri oldu. Şimdi ise solo projesi BJØRKØ (İngilizce “Birch Island”) ile farklı sanatsal vizyonunu sergilemek için grup dinamiklerinin ötesine geçiyor.

Geleneksel bir grubun yapısal sınırlamaları tarafından kısıtlanmayan gelecek albüm “Heartrot”, Koivusaari’nin çok yönlülüğü ve derinliğinin bir kanıtı olarak duruyor. “Bu, çeşitli şarkıların ve bakış açılarının bir koleksiyonu” diyor. “Geleneksel bir yaklaşımın sanatsal ifadelerimi sınırlamasını istemedim.”

“Heartrot” duygusal bir panorama işlevi görüyor ve her parça benzersiz bir duyguyu yakalıyor. Koivusaari bunu, “doğayla güçlü bir görsel bağlantı ve her zaman var olan bir melankoli duygusu ile dolu hayali bir filmin müziği” olarak tanımlıyor.

Zengin ve çok katmanlı bir atmosfere sahip albüm, katkıda bulunan isimlere bakıldığında birden fazla dilde vokal yapan yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip. Waltteri Väyrynen (Opeth, eski Paradise Lost), Lauri Porra (Stratovarius) ve Janne Lounatvuori (Hidria Spacefolk) Koivusaari’nin sanatına sağlam bir temel oluşturmasına katkı sunuyor.

Blabbermouth.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish