Alternatif Rock Sahnesinin Öncü Kayıt Mühendisi Steve Albini Yaşamını Yitirdi

Nirvana’nın In Utero, Pixies’in Surfer Rosa ve sayısız diğer klasik alternatif rock albümlerinin arkasındaki efsanevi kayıt yapımcısı ve mühendis Steve Albini kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Albini 61 yaşındaydı.

“Prodüktör” yerine “mühendis” terimini tercih eden Albini, kayıt oturumlarına minimalist yaklaşımı ve müzisyenlerin performanslarının doğal sesini yakalamaya odaklanmasıyla övgü topluyordu. Albini, bir şarkıcı ve gitarist olarak da Shellac ve Big Black gruplarını da yönetti.

Albini 22 Temmuz 1962’de Pasadena, Kaliforniya’da doğdu ve kariyerinin büyük bölümünü Electrical Audio’yu kurduğu Chicago’da geçirdi.

Müzik kariyeri esasen Northwestern’de öğrenciyken kurduğu Big Black grubunun solist-gitaristi olarak başladı. Big Black 1981’den 1987’ye kadar Atomizer (1986) ve Songs About Fucking (1987) adlı son derece etkili iki stüdyo albümü yayımladı.

Albini, yapımcı olarak Pixies’in 1988 tarihli ilk uzunçaları Surfer Rosa ve The Breeders’ın 1990 tarihli ilk albümü POD ile adını duyurdu. Kurt Cobain, Albini’nin her iki albümdeki çalışmalarından o kadar etkilendi ki onu Nirvana’nın 1993 tarihli uzunçaları In Utero’nun prodüktörlüğünü üstlenmesi için görevlendirdi. Albini aynı yıl PJ Harvey’nin klasik albümü Rid of Me’nin de yapımcılığını üstlendi.

Albini bir prodüktör ve mühendis olarak kariyeri boyunca aralarında Melt Banana, The Jesus Lizard, Godspeed You! Black Emperor, Gogol Bordello ve daha birçok isimle çalıştı. Hatta Jimmy Page ve Robert Plant’in Walking Into Clarksdale albümünün de mühendisliğini yaptı.

Big Black’in dağılmasından sonra Albini, birkaç yıl süren ve 1988 tarihli Two Nuns and a Pack Mule adlı bir albüm yayınlayan post-hardcore grubu Rapeman’ı kurdu.

Albini 1992 yılında, vefatına kadar aktif olan uzun soluklu noise-rock grubu Shellac’ı kurdu. Grubun son ve toplamda altıncı albümü olan To All Trains 17 Mayıs’ta yayımlanacak. Daha dün (7 Mayıs) Shellac’ın 18 Temmuz’da Chicago’da hardcore süper grubu OFF!’un veda konserinin açılışını yapacağı duyurulmuştu.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Photo by Paul Natkin/Getty Images

Consequence.net

tr_TRTurkish