5R – Polonyalı Bestecilerden Ürpertici 5 Film Müziği

Polonyalı bestecilerin imza attığı film müzikleri sinema tarihinde pek çok filmde karşımıza çıktı. Roman Polanski’den Stanley Kubrick’e kadar pek çok usta yönetmen filmlerinde Polonya’nın göz bebeği bestecilerin müziklerine yer verdi.

Polonyalı bestecilerin imzası olan film müzikleri bugünkü 5R’nin konusu.

1 – Krzysztof Komeda – Rosemary’s Baby

Besteci, piyanist ve aynı zamanda da bir tıp doktoru olan Krzysztof Komeda’nın Roman Polański’nin yönetmenliği yaptığı 1968 yapımı Rosemary’s Baby’i için bestelediği Lullaby, Komeda’nın seyircileri alıp götürebileceği korkunç derinliklerin en somut örneği olmalı.

2 – Krzysztof Penderecki – The Shining

Önemli bestecilerden biri olan Krzysztof Penderecki’nin sinema için de ideal olan dramatik müziği bugüne kadar birçok filmde kullanıldı. The Exorcist, The Shining ve Shutter Island filmlerinin yanı sıra David Lynch’in Wild at Heart ve Inland Empire filmeri bunlardan bazıları.

3 – Krzysztof Penderecki – Children of Men

Krzysztof Penderecki’nin bir başka ürkütücü müziği Children of Men’de karşımıza çıkıyor.

4 – Wojciech Kilar – The Ninth Gate

1932 doğumlu Wojciech Kilar, Bram Stoker’s Dracula için yaptığı soundtrack ile popüler olsa Missa Pro Pace, Requiem Father Kolbe ve Woodwind Quintet gibi birçok önemli esere imza atmıştır.

5 – Krzysztof Penderecki – Shutter Island

Martin Scorsese’nin Zindan Adası, sinir bozucu atmosferinin çoğunu Penderecki’nin No. 3: Passacaglia – Allegro Moderato’suna borçlu, fakat Scorsese bu konuda yalnız değil. Bu beste 90’lardan beri başka filmlerde de kullanıldı.

Film ve müzik seçkisi: Didem Bilgin

What's your reaction?

tr_TRTurkish