Bir Denizaslanının Kalp Kırıklığının Fotoğrafı

2015 yılı Okyanus Sanat Sualtı Fotoğraf Yarışması kazananları arasında bir Kaliforniya denizaslanının bir güneş balığını yediği fotoğraf da bulunuyor. Fotoğrafçı Ralph Pace fotoğraftaki bu kareyi San Diego’daki Nine Mile Bank sularında yakaladı.

Fotoğraf ilk bakışta sıradan görünüyor. Sonuçta, düzenli olarak birçok türle beslenen denizaslanı yırtıcı bir türdür.

Gerçekte bu fotoğraf çok acımasız bir hikâyeyi anlatıyor. Denizaslanı güneş balığı olarak da bilinen dev Mola Mola’yı yiyor ve fotoğrafta bu dev balığın olması nedeniyle durum sıradışı hale geliyor.  Kemikli balıkların son derece sert derili olduğu bilinir. Kavga etmek ve yemek için  oldukça zorludurlar. Bu balıklar genellikle bir ton civarında bir ağırlığa sahiptir.

6 mlb okyanus sanat ralph pace 1200 2015

El Nino olarak bilinen fenomen nedeniyle okyanus suyu sıcaklığı ile ilgili durum giderek kötüleşti. Son iki yıldır Pasifik Okyanusu’nun suları normalden daha sıcak ve Kaliforniya denizaslanı da avlanmak için kuzey sularına doğru yüzüyor.

Bu da denizaslanlarının normalde asla yemeyeceği sert ve kalın derili Mola Mola balığını yemek zorunda kaldığı anlamına geliyor.

Kaliforniya denizaslanı, yıllardır mücadele ediyor. Ocak–Haziran 2015 arasındaki 6 aylık dönemde, benzeri görülmemiş şekilde üç bin civarından denizaslanı bir deri bir kemik kaldı ve açlıktan Kaliforniya plajlarına kadar yavrularını taşıdı. Peki, bunun suçlusu kim? National Geographic haberine göre; Pasifik Okyanusu’nda okyanus sularının giderek ısınması nedeniyle oluşan gıda eksikliği. Yani olay dönüp dolaşıp insanoğlunun yarattığı çevre sorunlarına geliyor.

Al Jazeera Amerika’nın San Francisco yakınlarındaki Sausalito’da Deniz Memelileri Merkezi’nden aldığı bilgiye göre, 2015 yılında dört bin iki yüz Kaliforniya denizaslanı karaya vurdu. Merkez, bunun 40 yıllık tarihlerinde gördükleri en kötü olay olduğunu belirtiyor.

Ve gidişat gösteriyor ki her şeyin daha da kötü olma ihtimali yüksek. 2016 yılında El Nino etkisinin daha da yayılma olasılığı bu savı güçlendiriyor.

Al Jazeera Amerika’ya konuşan Marine Mammal Center’dan veterinerlik bilimi direktörü Shawn Johnson,  bu durumun devam etmesi halinde ve eğer normal durumun artık bu olduğu kabul edilirse, denizaslanı ve Kaliforniya’daki kürklü folk balığı popülasyonunun ciddi tehdit altında olduğunu belirtiyor.

tr_TRTurkish