5R – Futbol Tarihimizden 5 İlginç Haber

Arsadaki futbola özlem duyduğumuz bu günlerde belki de bizi futboldan en çok soğutan şeylerden biri bir kısım spor programları ve spor sayfaları. Arada yüz güldüren küçük hadiseler olsa da genellikle ülkenin hal-i pür melali gibi futbolun hali de pek acıklı.

Futbol 90 dakika top da yuvarlak belki düzelir diye umut ederek spor basınına geri dönelim. Hatta çok çok gerilere dönelim ve birbirinden ilginç spor haberlerine bakıp biraz eğlenelim.

1 – Maçta rakip futbolcunun baldırını ısırdı! 14 Kasım 1954  – Milliyet

Galatasaray_Ali

Maçın 4. golünü atan Galatasaraylı Ali’nin baldırı İstanbulspor sağ beki tarafından ısırıldı.

38.dakikada Kamil’in taç atışından topu kaparak ceza sahasına dalan Galatasaray’ın golcüsü Ali müdafaadan sıyrılarak şutunu attı.Sağ direk dibini bularak geri gelen topu sağiç Kamil, İstanbulspor kalesine yuvarlamakta güçlük çekmedi.Ancak golle beraber oyuncu ve idareciler saha ortasında birbirlerine girmekte gecikmediler.Sebep ne? Ne oldu? Neyse mesele biraz sonra anlaşıldı. Meğer İstanbulspor sağ beki,Ali ile birlikte yere düştükleri anda  Galatasaray santraforunun ayağını ısırmış. Pes doğrusu… Bugüne kadar tekme, yumruk atanını, sahada pankreas yapanını, çim sökenini görmüş, fakat böylesine rastlamamıştık.

2 – Numaralı Tribündeki kumarbazlar, içki içen hakemler – 07 Mart 1961 – Milliyet

Stat_Minder

“Kulüp temsilcileri ile federasyon asbaşkanının yaptıkları müşterek toplantıda Fenerbahçe – Gençlerbirliği maçında cereyan eden hadiseler göz önünde bulundurularak bazı kararlar alınmıştır” şeklinde yayınlanan haberde yazılanlardan 2 ve 5 nolu kararlar şu şekilde:

 – Numaralı tribünlerdeki kumarbazlarla mücadele edilerek bunların en kısa bir zamanda yakalattırılması

 – Hakem Kulübünde içki içen hakemlerin, sahada karşılaşmaya müdahalede bulundukları için numaralı tribünün altında ayrılan hakem tribününün kaldırılması

3 – Kanada Televizyonu: Güneşspor Ayda Maç Yapacak! – 17 Ağustos 1969 – Milliyet

Güneşspor_Kanada

Reuters Ajansının verdiği haber, Kanada basını ve televizyonda geniş ilgi uyandırmıştır. Ünlü TV yorumcusu Walter Klondie’nın Apollo-11’in ay seyahati sebebiyle yaptığı ilginç konuşma arasında “Ayda futbol maçı yapmak için Ankara’nın Güneşspor futbol takımının müracaat ettiğini ve bu yüzden uzay gemileri seferlerine ilave yapılacağını” söylemesi Kanadalıları evvela hayrete düşürmüş, sonra da bunun bir şakadan ibarert olduğu sanılmıştır. Ancak aynı anda Toronto’nun 6 nolu TV takdimcisi Loyd Robertson’un da “İşte size aya ayak basış kadar ilginç bir haber veriyoruz. Ayda futbol oynamak ve seyretmek herhalde dünyadakinden daha enteresan olacaktır. Zira ayda yerçekimi dünyadan 1/6 nisbetinde az olduğu için havalanan top uzun süre yere dönmek bilmeyecektir. Türkiye’nin profesyonel takımlarından birinin Sükût denizinde maç yapması teklifi ciddidir” demesi Kanadalıları günlerce meşgul etmiştir.

Güneşspor Başkanı Avni Bulduk, Kanada TV’si bu haberleri verdikten bir gün evvel Amerikan Elçiliği’ne bir dilekçe göndermiştir. Dilekçeyi elçilik sekreteri ilgisi dolayısıyla Kültür Ateşesi Mr. Tadler’e yollamıştı.Ateşe isteği olumlu karşılamış ve Bulduk’u elçiliğe davet etmişti. Ateşenin odasında Bulduk ile Tadler arasında şu ilgi çekici konuşma geçiyordu:

Mr.Tadler – Ayda futbol oynamak için ilk müracaatı siz yaptınız.İmkan olduğu takdirde maçınızı yapacaksınız.Fakat anlayamadığım bir mesele var.Ayda futbol sahası ve stadyum yok. Nasıl olacak bu iş?

Bulduk – Aman efendim bunun zorluğu nerede? Amerika iki buldozer gönderir, oraları dümdüz eder, ne çukur kalır, ne tümsek. Esasen biz toprak sahalara alışığız, çime ihtiyaç yok

Mr.Tadler – Peki rakibiniz kim olacak?

Bulduk – Bu şerefi sizin astronotlarla paylaşmak isteriz. NASA bir takım kuruverir.

Mr.Tadler – İşte buna bugün için imkan yok.

Bulduk – Biliyorum. Esasen maç için benim de ömrüm yetmeyecektir. Yalnız biz Güneşspor olarak ayda maç yapmak istiyor ve bu talebimize öncelik tanınmasını istiyoruz. Zaman mühim değildir.

Mr.Tadler – Anlaşıldı.İsteğiniz ele alınacak.Yalnız masraflar meselesi için ne düşünüyorsunuz?

Bulduk – Güneşspor’u aya götürüp getirmek Amerika için mesele olmasa gerek.Yardım fonlarından bilet kesilir olur biter.Şayet kudretimiz yetse idi futbolcularımız ayda maç oynamayı o kadar istiyorlar ki ceplerinden verir giderlerdi

Mr.Tadler – Görüşmemizden çok memnun oldum.Ayda futbol oynamak için müracaatınız dikkate alınacaktır. Müsterih olunuz. Good bye Mr. Bulduk. Thank you.

4 – Spiker düdük yerine hakemi öttürdü – 08 Temmuz 1972   – Milliyet

Spiker

Vefa Stadı’nda toplanan TRT maç spikeri adayları teybe okudukları Beylerbeyi – Anadolu 3. Lig maçını anlatırken heyecandan birçok hata yaptılar. İçlerinden birisi düdük yerine “hakem öttü” diyiverdi. Bir çok hata yapan adaylardan kimisi Datcu’yu sahada oynar sayarken bir diğeri korner yerine aut tabirini kullandı, kimisi ise kaleciye gol attırdı. Bu 13 genç adam İstanbul elemesini kazanarak İstanbul Radyosundaki kurslara devam ediyorlardı ve nihayet kendilerine biraz da pratik yaptırmak kararıyla 3. Lig maçını anlatmaya getirilmişlerdi.

5 – Hakemin başına paraşüt kondu! 31 Mayıs 2005 – Sabah

Hakem

Vestel Manisa-Bursa maçında beklenmedik kaza: Antrenman yapan Celal Bayar Üniversitesi paraşütçüsü hedef şaşırınca stada indi

2. Lig A Kategorisi’nde dün Manisa 19 Mayıs Stadı’nda şampiyon adayı iki takımın, Vestel Manisaspor ile Bursaspor’un maçı vardı. Müthiş mücadele, 13. dakikada sahaya inen bir şaşkın bir paraşütçü tarafından kesildi. Her hafta, Tarzan’ın mekanı Spil Dağı’ndan atlayış yapan Manisalı paraşütçüler, dün havanın güzel olması üzerine 12 atlayış için dağa çıktılar. Spil’den havalanan paraşütler, 19 Mayıs Stadı’nın yanında bulunan Celal Bayar Üniversitesi futbol sahasına inecekti. Fakat Alper Galip Bülbül isimli paraşütçü, rotayı şaşırdı. Kontrolü kaybeden Bülbül, stadın yanındaki sahaya inemedi. Hakem Metin Tokat, korner atışı için beklerken, üstüne paraşütün indiğini fark etti, apar topar kaçtı. Seyirciler ve futbolcular da gördükleri manzara karşısında şaşırmıştı. Vestel’de mühendis olarak çalıştığı öğrenilen Alper Galip Bülbül, iki dakika içinde polisin de yardımıyla paraşütünü topladı, oradan uzaklaştı. Ve maç, kalınan yerden devam etti. Paraşütün, oyunun durduğu bir sırada sahaya inmesi nedeniyle kural ihlali de önlenmiş oldu.

tr_TRTurkish