Dev Köklerin Portreleri ya da Ormana Ağıt

Fotoğrafçı David Ellingsen çocukluğunun geçtiği ormanı fotoğrafladı. Sanatçı, bu fotoğraf koleksiyonuyla elimizden kayıp giden doğal değerlere dikkat çekmeyi amaçlıyor.

“Bu orman bizim gerçekten oyun alanımızdı” diyen Ellingsen çocukluğunu şöyle anlatıyor; “ Sabahları evden çıkar ve bütün gün dışarıda olurduk ve akşam yemeği için dönerdik. Kırsal ortamda büyüyünce doğal dünyayla yakın ilişki geliştiriyorsun.”

Picture of an old growth stump

Aynı zamanda onun pastoral gençliğinde, yaşlı ormanlarda gezinen bir hayalet vardı. -Çok çok eskilerden kalan kurumuş ağaç kütükleri-

“İçlerinde sanki büyük gözler var gibi görünüyordu.” diye anlatıyor dev kütükleri.

“Onlar bu kafatası yaratıklar haline geldi. Üç erkek kardeşim vardı ve o yolda ilk kez tek başıma -6 ya da 7 yaşımda olmalıyım- yürüyüşüm ürkütücüydü. Ormanın bende uyandırdığı güzel hisler ve merak yanında, karanlık tarafı da vardı.”

Picture of an old growth stump

Ellingsen geçmişe bakarak geleceği bilgilendirmeyi ve yaşanan iklim krizine dikkat çekmeyi planlıyor. Elimizde kalan doğal değerleri geleceğe taşıyabilmek için davranışlarımızı değiştirmemiz gerektiğini belirten sanatçı, ormanları korumak için dersimizi iyi yapmadığımızı düşünüyor.

Eski bir büyüme güdük resmi

“Biz bunun farkına varmayı reddediyoruz ve yağmaya ve ormanlardan elde edilen paraya odaklanmaya devam ediyoruz.”

Ellingsen doğal dünyaya saygı konusunu gelecek nesillere öğretmek ve aynı zamanda bir şekilde çocukluğunun ormanını muhafaza etmek istiyor. Bütün bunları da oldukça dokunaklı bir cümle ile ifade ediyor.

“Bu fotoğraf koleksiyonu bir bakıma ormana ağıt oldu.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish