Nicolas Bruno’nun Hayalet Fotoğrafları

Uyku felcinden muzdarip olan başkaları için bu deliliğe bile neden olabilir ama New Yorklu fotoğrafçı Nicolas Bruno bu sıradışı durumunu gerçeküstü sanat eserleri yaratmak için bir kaynak gibi kullanıyor.

Nicolas 15 yaşındayken korkunç uyku felci fenomenini yaşamaya başladı. Sanatçı o günleri şu şekilde anlatıyor;

‘Başlı başına bir bilinç haline gelen ve uyku ile uyanıklık arasında bir halde hareketsiz bırakan bir deneyim. Uyanık zihin kendini uyuyan bedenin hareketli fonksiyonlarından ayırıyor ve görsel deneyim ve işitsel halüsinasyonlar deneyimlemek için başlı başına bir bilinç haline geliyor –esasen uyanık iken hayal görmek–. Ben bu rüyalar sırasında yüzü olmayan siluetlerden, gölge ellere ve çevremdeki gerçekliğin çarpılmasına kadar sıradışı dehşeti yaşadım.”

Nicolas Bruno7

Nicolas bir zaman sonra yatağında bir not defteri tutmaya başladı. Bu defterde, tuhaflıklarını ve bir uyku felci olayında sık sık ortaya çıkabilecek korkutucu deneyimleri kayıt altına aldı.  Kelimelerle kayıt altına almaktan daha ziyade gördüklerini hızlıca eskiz haline getirdi.

Bu ilk dönemlere ait eskizler henüz gün ışığına çıkan final fotoğrafının nihai bileşiminin tasviri.

Nicolas Bruno3

Sonra, demircilik, dikiş, heykel ve kostüm tasarımı da dâhil olmak üzere öğrendiği diğer yeteneklerini kullanan Nicolas, halüsinasyonlarındaki çevreyi yeniden yarattı ve kendini de bunun içine yerleştirdi.

“Ben modellik yaparken stratejik olarak self timer ve uzaktan kumanda kullanarak bir tripod üzerinden çok sayıda görüntü aldım. Bu kaotik senaryolar içinde kendimi hareket eden bir obje haline getirerek rüyalarda yer alan zihinsel ve fiziksel mücadeleleri yansıttım.”

Nicolas Bruno9

Uzun süredir bu fenomenle ilişki içinde olan Nicolas onun tarihi ile ilgili araştırma da yaptı. Bu araştırmalar sırasında uyku felcinden muzdarip olanların yaşadığı görsel ve işitsel deneyimlerde benzerlikle keşfetti. Bu deneyimler, kendi odalarında ağır çekim görüntüler görmeyi ve onlar tarafından tehditkâr şekilde kucaklanmayı, çığlıklar işitmeyi ya da anlaşılmaz bir dille söylenen sözcükleri içerebiliyordu.

13

Nicolas, uyku felciyle olan deneyimlerini fotoğraflarken onları hem katarsis ve tedavinin bir biçimi olarak kullanıyor, aynı zamanda da daha önce hiç deneyimlememiş olanlar için de bir farklılık yaratmaya çalışıyor.

8

15

tr_TRTurkish