11 Yaşında Milyon Dolarlık Limonata Anlaşması Yaptı

Yaşıtları -normal olarak- oyun oynamakla meşgulken, Mikaila Ulmer henüz 11 yaşındayken kendi işini kurmakla uğraşıyor.

Ulmer, yakın zamanda Teksas’ta, nesli tükenmekte olan bal arılarını korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla ailesinin ev yapımı ballı limonata tarifini kullanarak yaptığı BeeSweet Limonataları’nı tanıttı.

Genç girişimci bu fikri sayesinde ülke genelinde 55 şubesi olan Whole Foods süpermarket zinciriyle limonatalarını dağıtımı için milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

Ulmer hep böyle bir arı savunucusu değildi. Dört yaşındayken, aynı hafta içinde iki kez arılar tarafından sokuldu. Ulmer çok korkmuştu ve ailesi korkusunu yenmesinin en iyi yolunun arılar hakkında bilgi edinmesi olduğunu düşündü.

Ulmer bunu “Tuhaf bir şeyler oldu” diyerek hatırlıyor.

“Ben arılara hayran oldum. Onların benim ve ekosistemimiz için neler yaptığını öğrendim. Sonra, bal arılarına yardım edecek bir şey yapsam ve bunun için de büyükannem Helen’in tarifini kullansam diye düşündüm.”

NBC’nin haberine göre limonata ailenin mutfağında 1940’tan beri yapılıyor. Keten tohumu eklenerek yapılan içecekte şeker yerine bal kullanılıyor.

Ulmer araştırmasını yaparken yiyeceklerimizin üçte birinin arıların polen taşıması sayesinde olduğunu keşfetti. Ama şimdi onlar soylarının tükenmesi tehdidi ile karşı karşıya. Bu düşünceyle, limonata standına gelen müşterileri arılar konusunda eğitmeye girişti. Kısa süre sonra genç girişimcilerle ilgili yarışmalara limonatasıyla katılmaya başladı.

60 bin dolarlık bir anlaşma ile bir şirkette %25 hisse sahibi oldu. Arıların büyükelçisi, limonatadan gelen karını arıları korumak için çalışan yerel ve uluslararası organizasyonlara bağışladı.

Ulmer işini genişletmeye devam ediyor; hala yeni limonata tatları yaratıyor ve Haziran ayınca yaşıtı kızlara bir konuşma yapmak üzere Güney Amerika’ya gidecek.

tr_TRTurkish