Avrupa’nın Kentleşmedeki Başarısı İklimi Olumlu Etkiliyor

Amerikan banliyölerinde büyük evler ve uzun gidiş geliş yolları nedeniyle yüksek oranda karbon ayak izi var. Bir Avrupalının karbon ayak izi ortalaması ise bir Amerikalının yarısı kadar.

Yale 360 tarafından hazırlatılan yeni bir hava fotoğrafları serisi için fotoğrafçı Alex MacLean, kıtadaki yenilenebilir enerjiye dönüş ile birlikte, arazi kullanım şekillerini de belgelemek için Avrupa üzerinde uçtu.

Bu gelişme fotoğrafçının uzun süre üzerinde çalışacağı bir projenin adı oldu. MacLean, 2008 yılında yayınlanan Over adlı kitabı için Amerika’daki yayılımı fotoğrafladı. MacLean, kitap hakkında şunları söylüyor;

“O gerçekten Amerikan halkının arazi kullanım şekilleri ve onların absürtlüğünü sınıflandırmakla ilgiliydi. Bu kitaptan sonra iyi bir şeyler yapmak istedim.”

MacLean, ilk olarak Almanya ve İskandinavya üzerinde uçtu ve başta etkilenmediğini söyledi ama ardından görüşü şöyle farklılaştı;

“Eski bir dünyaya bakıyorsun, sadece tarih. Ama ona bakmaya başladıktan sonra keskin büyüme sınırlarıyla kalkınmanın mevcut kalıplara ne kadar işi şekilde entegre olduğunu görüyorsun. Değişim kusursuzca entegre edilmiş. Yaya ve bisiklet altyapısı tamamen belirgin.”

Yeşillikler içindeki dev güneş ve rüzgâr enerjisi çiftliklerini fotoğraflayan MacLean, yayılmayı eksiksiz karşılaştırmak için gökyüzünden bakmanın daha çarpıcı olduğunu söylüyor.

“Ampullerimizi, arabalarımızı dönüştürmeye harcadığımız tüm çabayı düşündüğünüzde, arazi kullanım modelleri ve iklim üzerine etkilerine dair hiç fikrimiz olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Ben bunun bu hikayenin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. İnsanlar, kalkınma ve büyüme modellerimizle ilişkili olarak iklim hakkında gerçekten düşünmeye başlamalı.”

Tüm fotoğraflar: Alex MacLean tarafından çekildi ve Yale E360’a ait. Proje, Pulizter Merkezi Kriz Muhabirliği tarafından desteklendi

tr_TRTurkish