10 Yıldır Tek Başına Yaşayan Adam: Liu Shengjia

1,3 milyarın üstündeki nüfusuyla Çin dünyanın en kalabalık ülkesi. Çoğu yerde inanılmaz yoğun olmakla birlikte, ıssız kalan birkaç alan da yok değil. Gansu bölgesindeki Xuenshanshe Köyü de bunlardan biri sayılır. Köyün çok az bir nüfusu var ve Liu Shengjia’nın adıyla tanınıyor.

Kilometrelerce alanda bir tek kişi, Shengjia tenha dağlık bölgede çoban olarak çalışıyor. Koyunlarını saymazsak, tam 10 yıldır köyde yalnız başına yaşıyor.

Bunun öncesinde, köyde ailesinden 20 kişi yaşıyormuş ama onlar ya ölmüş ya da azalan kaynaklar sebebiyle başka yerlere göç etmiş. CCTV haberine göre, son aile de gittikten sonra Shengjia yaşlı annesi ve kardeşine bakmak için kalmış. Ama son yakını da ölünce koyunlardan başka kimsesi kalmamış.

2_the only resident of this Chinese village

Maalesef, böyle tenha bir yerde yaşamanın aksilikleri var. Koyun yetiştiricisi uzun mesafeler boyunca su kovaları taşımak zorunda ve yiyecek satın almak içinde kilometrelerce yol gidiyor. Koyun besiciliğinden ayrı olarak, geçimini sağlamak için orman bekçiliği gibi geçici bir iş de aldı.

3_the only resident of this Chinese village

Shengjia CCTV’ye hayatta kalmanın problem olmadığını, zamanını geldiğinde daha kalabalık bir yere taşınmayı tercih ettiğini söyledi.

2_field mysterious and eerie figures

tr_TRTurkish