Hindistan’da Bir Okuma Hareketi: Walking BookFairs

Satabdi Mishra ve Akshaya Kumar Rautaray (Walking BookFairs)’in Hindistan genelinde okuma yazma oranını yükseltmek için üstlendikleri bir misyonları var. Bu yılın başlarında dört binden fazla kitapla dolu bir kamyonla seyahat ederek bu hayallerini gerçekleştirmeye başladılar. İkili 90 gün boyunca 90 km yol kat ederek 20 eyalete seyahat etmek üzere yola koyuldu. Yerel inisiyatif Read More, tekerlek üzerinde mini bir kütüphaneyi içerir ve onların yolcukları boyunca, Rautaray ve Mishra insanları okumayı teşvik etmeye kararlılar.

İkili, gezi boyunca küçük kitap fuarları ve halka açık kütüphane etkinlikleri düzenleyip, insanların gelmesine ve koleksiyonu incelemesine olanak veriyorlar.

“İnsanlar istedikleri kadar uzun süre kamyonda dolaşmak ve kitap okumakta özgür. Ne olursa olsun onlardan bir ücret talep etmiyoruz. Bizden bir şey satın almak isteyenlere de %20 indirim uyguluyoruz.”  diyor Mishra.

indiabookvan3

Bu mütevazı hareket Harper Collins, Pan Macmillan and Parragon Publishers’ın Hindistan ofisleri tarafından destekleniyor. Bu küçük mobil kütüphaneyle ilgili önemli teşviklerden biri masallardan, gerilim romanlarına ve hatta çok satan modern kitaplara kadar uzanan kitap stoku.

Rautaray proje hakkında şunları söylüyor; “Biz bir toplum, bir vatandaş, bir ebeveyn, öğretmen ve arkadaş olarak, gençlere ilham vermek ve onları okumaya teşvik etmekle yükümlüyüz. Sadece kitaplar aracılığıyla sınırların olmadığı, her birimizin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran,  gerçekten güzel bir dünya yaratabiliriz.”

Tabandan gelen bu hareket genç kuşak arasında bir kıvılcım yaratmayı ve diğer taraftan okuma materyallerine erişimi olmayan uzak köylerde bir sefer dahi olsa bir kitap okuma zevkini paylaşmayı hedefliyor.

indiabookvan4

What's your reaction?

tr_TRTurkish