Zeyn’el’den Folk Rock Rehberliğinde Anadolu Ozanlarına Saygı

Zeyn’el, Rezonans ismini verdiği canlı performans albümlerden sonra, yirminci yüzyılın iki önemli ozanının birer türküsünü yorumladığı stüdyo çalışmasıyla kaldığı yerden devam ediyor.

Muhlis Akarsu ve Mahzuni Şerif’in türkülerine yer veren Zeyn’el, dinleyeceğimiz bu iki türküyü de stüdyoda canlı ve aynı anda kaydetmiş. Onun deyimiyle bu albüm geleneksel mirasın, ‘ustalara saygı’nın bir Turkish Folk Rock sunumu olarak yer tutmaya çalışacak.

Folk-rock tınıları duyacağınız iki kayıtta da perdesiz gitarın makamsal derinliklerle dolu ezgileri de sizleri bekliyor olacak. Bu iki türküde de bas gitarda Özer Ateş, perdesiz gitarda Merih Aşkın, davulda Burak Taşdemir, klavyelerde Halil Arslan sizlere kendilerini duyuracaklar. Şarkıların düzenlemeleri Özer Ateş ve Merih Aşkın’a aitken, mik ve mastering Uğur Yelkenci, stüdyo kayıtları ise Efe Onat tarafından Cihangir Müzik Evi’nde yapılmış.

Mahzuni Şerif’e ait “Sofu Baba”, ozanın önemli bir protest eseri. Mahzuni bu eserinde bizlere dostluğu ve birliği öneriyor. Aynı zamanda ozan, aşıklara gücenen sofulara, adaletsiz padişahlara, canavarlara ve güçlerine aldanılan köşklere de değiniyor.

Çalışmadaki bir diğer eser “Tabip” ise onarılmaz yaralarımızın eğlenceli bir türküsü… Muhlis Akarsu’ya ait olan bu eser bizleri aşk acılarımıza, tabiplerin ve doktorların derman olamayacağı o hazin yere doğru dinamik bir yolculuğa çıkarıyor.

Tabip isimli bu albümle Zeyn’el, geleneksel olanla yeniyi birleştirmeye devam ediyor ve 2021’e dinamik bir merhaba dememizi sağlıyor.

tr_TRTurkish