Zaman Haritası Uygulamasıyla Hedefe Varmak Kolaylaşacak

Tasarımcı ve yazılım mühendisi Peter Liu, ilk olarak fiziksel dünyayı ortadan kaldıran ve eşmerkezli zaman birimleri içinde lokasyonları sorgulayan Time Map adlı yeni bir akıllı haritalama sistemi geliştirdi. Yürüyüş, bisiklet veya araba temel alınarak programınıza uyan birini seçtikten sonra harita, tanıdık sokak ve bina ağı içinden olasılıkları seçiyor ve size adım adım yol tarifleri öneriyor.

Time Map system, Peter Liu

Fotoğraf: Mapbox

Yazılı coğrafyayı göz önünden çekerek, çevremiz hakkında düşünce biçimimizi daha yakından yansıtan bir haritaya söz konusu. Örneğin; “Bu taraftan 5 dakika,” önerisine karşı “Diğer taraftan 10 dakika,” diye öneride bulunan bir restoranlar kümesinden bahsediyoruz. Bir hedef seçtikten sonrası, yolları, dönüşleri ve oraya nasıl ulaşacağımızın ayrıntılarını düşünmek.

Zaman Haritasının canlı bir prototipini şu an denemek mümkün ama,  Liu’ya göre nihai hedef, teknolojiyi mevcut haritalama yazılımı ya da bağımsız bir uygulama haline getirmek.

Once you choose your destination based on time, Lieu's map shifts to provide you with traditional turn-by-turn directions.

Fotoğraf: MapBox

mnn.com/

tr_TRTurkish