Portekizli Çocuklar 47 Ülkeye Dava Açıyor

Portekizli çocuklar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 ülke hakkında dava açıyor.

Ülkede yaz ayında çıkan yangından etkilenen bölgelerde yaşayan çocukların gerekçesi ise;
“İklim değişimi konusunda mutlaka alınması gereken önlemleri, uluslararası antlaşmaları imzalayarak kabul ettikleri halde, yerine getirmeyip büyük facialara neden olmak ve çocukların yaşam hakkını zedelemek.”

ORMAN YANGININDA 61 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Eko Gazete’den Atila Alpöge’nin haberine göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran çocuklar önemli hukukçular tarafından da destekleniyor.

Bu yaz Portekiz’in Leiria bölgesinde aniden bir orman yangını patlamış ve görülmedik bir hızla yayılmıştı. Ormanın içinden ya da yakınından geçen yollarda giden otomobiller yangına hazırlıksız yakalanmış ve 20 kadar kişi aracının içinde yanarak can vermişti. Diğer ölümlerle birlikte can kaybı 61’e ulaşmıştı.

Sadece bu yıl 60 farklı yangının çıktığı ülkede yazları ısının 40 derecenin üstüne çıkmasının etkili olduğu belirtiliyor. Yangınlarda iklim değişiminin etkili olduğu ileri sürülüyor.

YANGINDAN ETKİLENEN ÇOCUKLARIN GİRİŞİMİ

Dava açma hazırlığında olanlar da Leiria bölgesindeki 4-15 yaş arasındaki çocuklardan oluşuyor. Yangınlar nedeniyle “adeta isyan ettikleri” belirtilen çocuklar, hükümetlerin göz göre göre yaşanan bu gelişmeleri ciddiye almadıklarını düşünüyor.

Çocuklara Global Legal Action Network (GLAN) örgütü destek veriyor.

GLAN girişimi 25 Eylül’de “CrowdJustice” isimli internet sitesinden duyurdu. Kampanyada davanın açılabilmesi için maddi yardım talep ediliyor. Amaç küçük katılımlarla 40 bin avroya ulaşmak ve sonra da AİHM’ye başvurmak.

Kampanyanın gerekçesi ise şöyle açıklanıyor: “Yaşanan faciaların sorumlusu bir tek kişi ya da bir tek ülke değil. Sorumlu olanlar imzaladıkları antlaşmaların gereğini yapmayan devletler. Bunlardan 47’sinin 60 yıl önce onayladıkları bir mahkeme var. Orada hesap vermek zorundalar. Küresel ısınmaya karşı sera gazı salımlarını azaltmıyorlar; üstelik fosil yakıtları toprak altında bırakmak yerine kullanmaya devam ediyorlar.  Buna tepki olarak da dünyanın değişik köşelerinde insanlar hak aramaya başladılar. AİHM’nin bu alanda alacağı bir karar 47 Avrupa ülkesinin elini koluna bağlayacaktır.”

kaynak: Atila Alpöge, Ekogazete, 25.9.2017 / Yararlanılan kaynaklar: Sam Jones, The Guardian, 27.6.2017 – Sandra Laville, The Guardian, 25.9.2017

tr_TRTurkish