Yirmi Dört Yılın Ardından Jeff Buckley “Grace”

Zamansız ve muhteşem parçalardan oluşan, çok kısa sürede kült mertebesine yerleşen nefis albüm “Grace” 23 Ağustos 1994’de piyasaya sürülür. Albüm, şarkı yazarlığı, düzenlemeler, şiirsel içeriği ve en önemlisi Buckley’nin benzersiz sesi ve şarkıcılığı ile baştan sona bambaşka bir müzik deneyimidir.

1993 sonbaharında Woodstock, New York’daki Bearsville Recording Studio’da kaydedilen albümde Buckley ile birlikte bas gitarda Mick Grondahl ve davulda Matt Thompson yer alırken yapımcı koltuğunda Andy Wallace’ı görürüz.

“Enstrümanlarla aynı anda gidebileceğiniz birçok alan var ve müzik sayesinde insan ruhunun içinde gerçekte neler olup bittiğine ve transa benzer bir aşamaya ulaşabilirsiniz” diyen, Buckley’nin albümün her zerresinde bu sözlerini şarkılara yansıttığına şahit oluruz.

Müzik sahnesinin en önemli folk-rock şarkıcı, söz ve şarkı yazarlarından Tim Buckley’nin oğlu olan Jeff’in geçmişten etkilendiği çeşitli müzisyenlerin yanı sıra ortaya koyduğu özgünlük ile yaşadığı döneme alternatif bir ses ve eşsiz şarkılar bıraktığı albümüdür “Grace”.

Albümün yayımlanmasının üzerinden henüz üç yıl bile geçmemiştir ki 29 Mayıs 1997’de Memphis nehrinin karanlık sularında kaybolup hayata veda eder. Geriye de müzik dünyasında çok önemli bir yere sahip olan bu başyapıt kalır.

Albümle aynı adı taşıyan şarkı “Grace”in hikâyesi birçok şeyi ifade eder aslında.

Buckley’nin yol arkadaşı Gary Lucas’ın “Rise Up to Be” adlı enstrümantal parçasını temel alan şarkı, Jeff’in “yağmurlu bir günde havaalanında sevgiliye veda etmek” ilhamından yola çıkarak yazdığı sözler ve doğal olarak ortaya çıkan vokal melodisiyle iyice şekillenir.

Ve Buckley şarkıyı şu sözlerle ifade eder;

“Şarkı, gerçek sevgiye sahip olduğunuzda kendi ölümlülüğünüz hakkında o kadar da kötü hissetmemekle ilgili”.

Yayımlanmasının yirmi dördüncü senesi vesileyle “Grace”… Analım, dinleyelim, tazeleyelim.

Jeff Buckley “Grace” şarkı listesi:

Mojo Pin – (Jeff Buckley / Gary Lucas)

Grace – (Jeff Buckley / Gary Lucas)

Last Goodbye – (Jeff Buckley)

Lilac Wine – (James Alan Shelton)

So Real – (Jeff Buckley / Michael Tighe)

Hallelujah – (Leonard Cohen)

Lover, You Should`ve Come Over – (Jeff Buckley)

Corpus Christi Carol – (Benjamin Britten)

Eternal Life – (Jeff Buckley)

Dream Brother – (Jeff Buckley / Mick Grondahl / Matt Johnson)

What's your reaction?

tr_TRTurkish