27 Yaşında Bir Efsane Albüm Pearl Jam “Ten”

Efsane Pearl Jam albümü “Ten” 27 yaşında…

Pearl Jam’in ilk stüdyo albümü “Ten” 27 Ağustos 1991’de piyasaya sürülür. Albümün kayıtları aynı yılın Mart , Nisan aylarında Seattle’da bulunan London Bridge Studios’da gerçekleştirilir. Grunge akımını dünya geneline yayan albüm olarak Nirvana’nın “Nevermind”ı gösterilse de Pearl Jam’in “Ten” albümü türün anlamını farklı boyutlara taşımıştır.

Şarkıcı Andrew Wood’un hayatını kaybetmesinin ardından Seattle’ın ve grunge akımının bir diğer değerli grubu Mother Love Bone sayfasını kapatan gitarist Stone Gossard ve basçı Jeff Ament yeni bir grup kurarak gitara Mike McCready ve davula Soundgarden’dan Matt Cameron’ı alarak bir demo hazırlar. Kısa süre sonra ise aslında bir sörfçü olan Eddie Vedder’ın topluluğa dahil edilmesiyle taşlar yerine oturmaya başlar. Dave Krusen’ın tam zamanlı davulcu olarak ekibe katılmasıyla orjinal kadro kurulsa da “Ten”’in yayımlanmasının ardından davulun başına Dave Abbruzzese oturur.

Solist Eddie Vedder’ın sahnedeki varlığı ve etkileyici vokal tarzı ile kişisel anlatılarının yanı sıra  sosyal sorunlara değinmekten imtina etmeyen şarkı sözleri, 70’ler gitar melodilerine sahip kalıplar ve post-punk tavrının ideal şekilde kaynaşmasıyla oluşan soundu ile “Ten” kısa sürede başyapıt statüsüne ulaşır.

“Alive”, “Black”, “Even Flow” ve “Jeremy” lokomotif şarkılar olarak başı çekerken, Cameron Crowe’un 1992 tarihli filmi “Singles” ve Chris Cornell ile Pearl Jam üyelerinden meydana gelen önemli bir proje olan “Temple of the Dog”un “Hungerstrike” şarkısının radyolarda yakaladığı başarı ile “Ten” asıl patlamasını 1992’nin sonlarında gerçekleştirir ve on milyonluk satış rakamlarını görürken müzik listelerinde 2 numaraya kadar çıkmayı başarır.

Pearl Jam “Ten” Şarkı Listesi:

 1. Once (Stone Gossard / Eddie Vedder)
 2. Even Flow (Stone Gossard / Eddie Vedder)
 3. Alive (Stone Gossard / Eddie Vedder)
 4. Why Go (Jeff Ament / Eddie Vedder)
 5. Black (Stone Gossard / Eddie Vedder)
 6. Jeremy (Jeff Ament / Eddie Vedder)
 7. Oceans (Jeff Ament / Stone Gossard / Eddie Vedder)
 8. Porch (Eddie Vedder)
 9. Garden (Jeff Ament / Stone Gossard / Eddie Vedder)
 10. Deep (Jeff Ament / Stone Gossard / Eddie Vedder)
 11. Release (Jeff Ament / Stone Gossard / Dave Krusen / Mike McCready / Eddie Vedder)
tr_TRTurkish