Yeni Alice Cooper Albümünden İlk Şarkı The Velvet Underground Cover’ı “Rock & Roll”

Alice Cooper’ın 26 Şubat’ta dinleyiciyle buluşacağı duyurulan “Detroit Stories” isimli albümünden çıkan ilk kayıt, bir The Velvet Underground’un klasiği “Rock & Roll”un coverı oldu.

Cooper’ın bir basın açıklamasında şarkı için sıradan bir cover seçimi olmadığını belirtirken, “şarkı, Rock and Roll radyosunu ilk açtığımızdaki o büyülü anın neşesi ve kutlaması … ve hayatlarımızı kurtardı” diyor.

Şarkı, The Velvet Underground’un Detroit tarihini paylaşan ikonik 1970 albümü “Loaded”da yer alıyor.

The Velvet Underground’un solisti Lou Reed, Detroit adlı bir gruptan “Rock & Roll”un sert bir versiyonunu dinledikten sonra, yapımcı Bob Ezrin ile 1973 tarihli solo albümü Berlin’de birlikte çalışmaya karar verir. Bu yorum, o sırada Detroit’teki Alice Cooper Group ile çalışan Ezrin tarafından kaydedilmiştir.

Detroit grubu Mitch Ryder, Johnny Bee ve Steve Hunter’ı içeriyordu ve son ikisi Cooper’ın yeni “Rock & Roll” versiyonunda Paul Randolph ve gitar ikonu Joe Bonamassa ile birlikte yer aldı.

Alice Cooper’ın 21. Stüdyo albümü olan “Detroit Stories”, memleketi Detroit’e saygı duruşu niteliği taşırken Cooper, albüm için ilham kaynağı olarak kariyerinin 60’ların sonları ve 70’lerin başlarındaki başlangıcına işaret ediyor.

Cooper bir basın açıklamasında “Detroit Heavy Rock merkeziydi” diyor ve ekliyor,

“ABD’nin herhangi bir yerine (müzikal veya görsel olarak) sığmadıktan sonra Detroit, Alice Cooper’ın gitar güdümlü, hard rock sesini ve çılgın sahne şovumuzu tanıyan tek yerdi. Detroit, dışlanmışlar için bir sığınaktı.”

Albüm için Cooper, ilk albümlerinden birkaçında da çalıştığı yapımcı Bob Ezrin ile bir kez daha güçlerini birleştiriyor. İkili ayrıca, LP’yi kaydetmek için Detroit bölgesindeki bir dizi önemli müzisyen ile de iş birliği yapıyor.

Yeni albümün çıkış şarkısı olarak servis edilen Alice Cooper’ın, Detroit Wheels’den Johnny “Bee” Badanjek, Detroit’ten Steve Hunter, Paul Randolph ve Joe Bonamassa’nın yer aldığı yeni “Rock & Roll” versiyonu hemen burada.

Kapak fotoğrafı: Jenny Risher

tr_TRTurkish