Volkan Yıldız’ın Gelecek Albümü ‘Prolog’un İlk Şarkısı ‘Olimpos’ Yayında

Volkan Yıldız’ın yeni albümü ‘Prolog’un ilk şarkısı ‘Olimpos’, 5 Nisan’da Lin Records etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Böylelikle sanatçı, yıllardır biriktirdiği bestelerini artık dünya ile paylaşmaya başlıyor.

“Olimpos”, yedi parçadan oluşan ilk albüm ‘Prolog’la dinleyiciye merhaba diyor. Volkan Yıldız, Türkiye’nin önemli prodüktör ve sanatçıları ile çalıştığı bu albümle müzikal kariyerine yüksek bir çıtadan başlıyor.

Volkan Yıldız, 1998’de Burdur’da doğdu. Hem şarkı hem de şiirler yazan sanatçı, uzun yıllar üretimlerine devam etti. 2020’de S.D.Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Volkan Yıldız, 2023’te Ediz Hafızoğlu’nun prodüktörlüğünde, sözü ve müziği kendine ait şarkıları yayınlamak için çalışmalara başladı.

‘Prolog’ albümü, Volkan Yıldız’ın söz ve müziği kendisine ait olan, Ediz Hafızoğlu’nun prodüktörlüğünü üstlendiği, aranjmanlarını Gökhan Sürer’in yaptığı yedi şarkıdan oluşuyor. Albüm, farklı müzik kültürlerinin caz motifleriyle bir araya getirilmesiyle ve içinde felsefi, edebi ve mitolojik göndermelerle birlikte günlük yaşantının yalınlığını barındıran şiirsel anlatımla dikkat çekiyor.

Volkan Yıldız’a göre ‘Olimpos’, bir zaman-mekan sıkkınlığı öyküsüdür. Yaşamanın nasıl, nerede, kiminle olduğunun iç sorgusu, insanın kendi tanrılarıyla dertleşme isteğidir.

Diğer yandan sanatçı, ‘Olimpos’u şöyle açıklıyor:

‘’Kendimi Yunan Mitolojisi’nde Hefaistos ile eşlerim. Adım, Roma Mitolojisi’nde ateş tanrısı Vulcan’dan gelir ve Vulcan’ın Yunan Mitolojisi’ndeki karşılığıdır Hefaistos. Anlatıya göre Zeus’tan bir tekme darbesi, atılır Olimpos Dağı’ndan aşağı. Çirkindir, topaldır, ötekidir ve nihayetinde Afrodit’le evlenen odur. Bu nedenledir, Olimpos ve yerküredeki “Olimposluklar” hasretini çektiğim evlerimdir’’

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish