Video Oyunları Zekayı Test Edilebilir Ama Geliştirilebilir Mi?

Bazı insanlar video oyunlarının refleksleri hızlandırdığını ve problem çözme yeteneğini artırdığını söylerken, bazıları da beyninizi çürüttüğünü söyler. Ama gerçek aralarda bir yerlerde… Yeni bir bilgi gösteriyor ki video oyunları neredeyse standart IQ testleri gibi zekayı ölçebiliyor ancak onların sizi daha zeki yapıp yapmadığı hala belirsiz.

San Francisco’da bir şirket, abonelik tabanlı bir uygulama ile kullanıcıların bilişsel ve bellek kapasitelerini artırabildiğini iddia ediyor. Lumocity, beynin farklı alanlarını geliştirmek için tasarlanan değişik 40 oyun tasarımından oluşuyor.

Onlar, multi platformlarının reklam kampanyasında, kullanıcılarına oyunlarının yaşlanma veya Alzheimer hastalığı sonucu bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olacağını ima ettiler.

Tabii bunu karşılıksız yapmıyorlar. Abonelik ücreti aylık 15 dolar ömür boyu isteyenler içinse 300 dolar. Her şeyden medet umabilecek kadar zor durumda olan insanlar, sonuçları kesinleşmemiş bir macera için para ödemekten kaçınmayacaktır muhtemelen.

Ancak bu ayın başlarında Federal Ticaret Komisyonu, firmanın üzerindeki aldatıcı reklam suçlamaları ile ilgili kararını duyurdu ve şirket 2 milyon dolar ceza ödemeye mahkum etti. Finansal cezaya ek olarak şirket mevcut kullanıcıların aboneliklerini iptal etmeleri için kolaylık yaratmak zorunda bırakıldı. Ayrıca Komisyon, şirketten ürünleri hakkında insan sağlığı ile ilgili gelecekte ortaya çıkacak iddialar için de sağlam bilimsel veriler talep etti.

2_can video games make you smarter

Lumosity’nin internet sitesini ise, uygulamanın etkinliğini kanıtlamak için 10 hafta boyunca 415 katılımcı ile bir çalışma yaptığını söylüyor. Ve ardından itiraf ediyor: “Bu sonuçlar ümit verici ama biz katılımcıların hayatlarından geliştirilmiş değerlendirme puanları ile günlük görevleri arasındaki bağlantıyı belirlemek için daha fazla araştırma yapmalıyız.”

Araştırmacılar, katılımcıların öncesinde ve sonrasında bilişsel işleyiş değerlendirmelerinde önemli olmayan bir fark buldu. Nörolog Adrian Owenile de beyin eğitimi için 54 programlık bir TV programı anlaşması yapılmıştı. Daha da kötüsü şirket hakkında Nisan 2015 yılında yapılan bir araştırma. Bu bilgiler arasında video oyunlarının zekâyı geliştirdiğine dair kanıtların var olduğu iddiası dikkat çekici.

Geçmişteki çalışmalar, oyuncuların reaksiyon süresini, mekânsal yönlendirme ve birkaç isim için kısa süreli hafızayı geliştirdiğini gösterdi. Ancak bu alandaki oyunlar yararlılığını sorgulayan önde gelen bazı insanlar için, bu çalışmalar video oyunları ve artan zeka arasında çoğunlukla zayıf bir korelasyona işaret ediyor. Diğer bir oyun geliştirici ise, oyun sırasında elde edilen becerilerin nadiren gerçek hayatta da beceriye çevrilebildiğini söylüyor.

Şimdilik video oyunlarının standart bir zeka testine karşılık olduğu bilgisi ile idare etmekte fayda var.

tr_TRTurkish