Sikandar’ın Politik Sanatını Keşfetmek

Shahzia Sikandar, Fars esintili minyatürleri, politik mesajları ve eserlerindeki benzersiz medya kullanımıyla ünlü Lahor doğumlu bir sanatçı. Onun çalışmaları İran minyatürlerinin yanı sıra, onun eserleri Urduca ve Farsça kelimeler (özgürlük anlamındaki Azadi gibi kelimeler), çizimler, resimler, animasyonlar, videolar (ses ve müziğin de sıkça yer aldığı videolar)  ve duvar resimleri içeriyor.

Onun en bilinen eserlerinden biri Parallax,  animasyon çizimler ve tablolar içeren, Arapça şiir ve müzikleri Du Yun tarafından okunan üç kanallı bir HD dijital animasyon enstalasyonu.

Enstalasyonda, Basra Körfezi’nde tarihsel ve politik açıdan tartışmalı bir bölge olan Hürmüz Boğazı’ndan esinlenildi. Animasyon çizimler, müzik ve şiir sadece kendilerini temsil etmemekte aynı zamanda stratejik konumu nedeniyle anlaşmazlık ve savaşları da temsil etmekte.

Sanat çatışma, kimlik, göç ve kültürel etkileşimin karmaşık ve renkli bir sunumudur. Tüm bunlar karmaşık ayrıntılarla dolu dev bir ekranda sunulur.

Parallax sadece politik bir arka planı olduğu için değil,  aynı zamanda bunu basit bir yolla sunduğu için de güçlüdür.

Müzik ve şiir gerilim ve heyecan dolu bir atmosfer yaratır ve izleyici üzerinde derin bir iz bırakır. Bazen şaşkınlık ve bazen de huzursuzluk hissi verir. Parallax, görülebilecek en ilgi çekici ve karmaşık kurulumlardan biridir.

tr_TRTurkish