Üzüm hakkında 5 ilginç bilgi

İnsanlar on binlerce yıldır üzüm yetiştiriyor. 2022’de Dünya yüzeyinin 7,3 milyon hektarının üzüm asmaları ile dikildiği tahmin ediliyor.

Üzümün tazesi sevildiği gibi şarap, reçel, meyve suyu, kurutulmuş, jöle, sirke, üzüm çekirdeği özü ve üzüm çekirdeği yağı olarak da tüketilir. İşte en yaygın meyvelerden biri hakkında bazı büyüleyici gerçekler.

Üzüm sentetik deri yapmak için kullanılır.

2018 yılında kurulan bir İtalyan şirketi olan Vegea çevre dostu sentetik deri üretme arayışında şarap yapımından arta kalan üzüm atıklarından tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir ürün üretti. Üzüm derisinin çevresel özellikleri, petrokimya endüstrisinden yapılan birçok tipik sentetik alternatifinkinden daha üstün.

Üzüm evcil hayvanınız için ölümcül olabilir.

Üzüm ve türevleri (kuru üzüm, kuş üzümü, kuru üzüm, şarap ve üzüm suyu) köpekler için zehirlidir: Sonunda ölümcül olabilen böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Kedilerde de zehirlenme belirtileri görülmüştür, ancak bu daha nadirdir (muhtemelen kedilerin bir üzüm tarafından baştan çıkarılma olasılığı daha düşük olduğu için). Üzümlerin tüylü dostlarımız için neden bu kadar zehirli olduğu konusunda yıllarca spekülasyon yaptıktan sonra, 2021’de ASPCA’daki veterinerler suçlunun meyvede bulunan tartarik asit olduğunu keşfettiler.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Yediğiniz üzümler şarap yapımında kullanılanlardan farklıdır.

Sofralık üzümde aranan özellikler, şaraplık üzümden oldukça farklıdır. Tüm popüler şaraplık üzümler ve sofralık üzümlerin çoğu Vitis vinifera türünün varyasyonları olsa da, yetiştirme belirli amaçlar için daha uygun olan belirli özelliklere sahip üzümler yaratmıştır.

Şaraplık üzümlerdeki çekirdekler ve daha kalın kabuklar şaraba daha fazla lezzet ve renk verirken daha tatlı oluşları fermantasyon sürecine yardımcı olur. Şaraplık üzümler şeker konsantrasyonları arttığından geç hasat edilir. En popüler şaraplık üzüm Cabernet Sauvignon’dur ve onu Merlot takip eder.

Çin, sofralık üzüm üretimi ve tüketiminde başı çekiyor.

Elverişli iklimi ve yetiştirme koşulları sayesinde Çin, 2000 yılı aşkın süredir üzüm yetiştirmektedir. ABD Tarım Bakanlığı’ndan alınan veriler, sofralık üzümlerin son zamanlarda Çin’de giderek daha popüler hale geldiğini gösteriyor. Tüketimin 2021–2022’de 11,8 milyon mt’dan 2022–2023’te 12,4 milyon mt’a çıkması ve Çin’i dünyanın en büyük tüketicisi yapması bekleniyor; 2019’da ikinci en büyük tüketici olan ABD’nin iki katından fazlasını tüketti.

İnsanlar 22.000 yıldır üzüm yiyor ve evrimlerini etkiliyor.

2017’de bilim insanları, yabani ve evcilleştirilmiş üzümlerin genomlarını sıraladı ve karşılaştırdı. Örneklerin yaklaşık 22.000 yıl önce, yani insanların onları yetiştirmeye başlamasından binlerce yıl evvel, son Buzul Çağı’nda ayrıldığını buldular. Ayrıca üzüm popülasyonlarının evcilleştirilmeden önce uzun ve istikrarlı bir düşüş yaşadığını da buldular. Bu bilinmeyen bazı doğal nedenlerden kaynaklanıyor olabilir, ancak araştırmacılar, vahşi doğada üzüm toplayan insanların onları evcilleştirmeye başlamadan çok önce evrimlerini etkilediklerini varsaydılar.

tr_TRTurkish