UNICEF’in ‘Kayıp Çocuk’ Deneyi ve Ortaya Çıkardığı Önyargılar

Unicef #FightUnfair kampanyasının bir parçası olarak, gizli kamerayla bir sosyal deney yaptı ve bir soruya cevap aradı. Bir kayıp çocuğa yardım etmek için halk ne kadar istekli? Anlaşılan bu sorunun cevabı söz konusu çocuğun üstüne ne giydiğine göre değişiyor.

Şok edici video Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te çekildi. Sokakta ilk olarak iyi giyimli 6 yaşındaki Anano yalnız başına görülüyor. Beklediğiniz gibi, yoldan geçenler, hızlı bir şekilde onun güvenli olduğundan emin olmak için ona yaklaşıyor; Anano’nun saçı düzgün taranmış, güzel bir elbisesi ve spor bir ceketi var. Küçük kızın ilgi çekmekle ilgili hiçbir sorunu yok.

Ancak, Anako’ya bir sokak çocuğu gibi makyaj yapılıp, pejmürde giysiler giydirildiğinde insanların tepkisi bir anda değişiyor. Maalesef, evsiz bir çocuğa yardım etmeye gelince sokaktaki insanları o kadar da merhametli değil.

Deney bir lokantada yapıldığında da sonuçlar aynı: güzel giyimli küçük kıza gülümsemeyle yaklaşanlar, aynı kızın perişan görünümlü haline yaklaşmaktan imtina ediyor ve sonuçta küçük kızı ağlarken görüyoruz.

Kampanya bizi günlük hayattaki yoksulluk karşısındaki reaksiyonumuzu yeniden düşünmeye itiyor ve farkında bile olmadığımız önyargılarımızı yeniden gözden geçirmeye zorluyor.

28 Haziran’da, endişe verici uyarıları ortaya koyan Dünya Çocuklarının Durum Raporu yayınlandı. Rapora göre, 2030 yılına kadar, 5 yaşın altında 69 milyon çocuğun önlenebilir sebepler yüzünden öleceği tahmin ediliyor, 167 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşayacak ve 750 milyon kız çocuğu çocuk gelin haline gelecek…

tr_TRTurkish