5R – Sinemaseverler İçin 5 Temmuz Ayı Önerisi

Havalar sıcak, kimimiz tatil planları yaparken, kimimiz evden çıkmamak için bahaneler arıyoruz ama Temmuz ayında vizyona girecek filmlerden bazıları fikrimizi değiştirmemize neden olabilir. 31 sinema filmi vizyona giriyor. Sinemaseverler için zor bir seçim dönemi başlayacak. Rotka olarak biz bu filmler içinden 5 tanesini seçtik.

1 – The BFG

Roald Dahl’ın sevilen çocuk kitabından beyazperdeye uyarlanan The BFG’nin yönetmen koltuğunda usta isim Steven Spielberg oturuyor. Bill Hader’ arkadaş canlısı dev, Ruby Barnhill’i ise başroldeki Sophie olarak izleyebileceğimiz yapımın oyuncu kadrosunda Mark Rylance, Rebecca Hall ve Jermaine Clement de yer alıyor.

İnsanları yememe kararı verdiği için kendi türü arasında dışlanan sevimli bir devin yetimhanedeki Sophie isimli küçük bir kızla arkadaşlığını işleyen yapımda fantastik dünyanın sert kuralları çocuk masumiyetine karşı duruyor!

2 – Hitler’e Suikast 

Yönetmenliğini Olivier Hirschbiegel’in yaptığı, Nazi dönemi Almanya’sında geçen film, yerleştirdiği bomba ile Adolf Hitler’i ve kurmaylarını havaya uçurmayı sadece 13 dakikayla kaçıran Georg Elser’in hikayesini anlatıyor.

Yaklaşan Nazi tehlikesini herkesten önce fark eden, başkaları bilinçsizce emirlere itaat ederken ya da sus pus otururken harekete geçen bu esrarengiz adam kimdir? Diğer insanların görmezden geldiği bir şeyi görmüştür. Hitler’e Suikast, Nazi diktatörlüğünün her geçen gün gücüne güç kattığı bir dönemde imkansızı başarmaya çalışan bu adamın öyküsü anlatılıyor.

3 – Bir Kadın+Bir Erkek 

Fransız sinemasının ustalarından Claude Lelouch, bir kez daha kadın-erkek ilişkileri üzerine bir hikâyeyle karşımızda.

Oscar ödüllü Jean Dujardin´in canlandırdığı Antoine Abeilard, dünyaca ünlü bir film müziği bestecisidir. Hindistan´da çekilecek bir Romeo ve Juliet uyarlamasının müziklerini yapması için davet alır. Her şeyi hafife alan bu adam, karakteri gereği duygusal ilişkilere de ziyadesiyle rahat bakmaktadır; fakat Fransız büyükelçisinin karısı Anna ile tanışınca değişmeye başlar. Antoine ve Anna, Hindistan´da mecburi bir yolculuğa çıkar. İkili hem fiziksel hem de ruhsal şifa aramaktadır ve bu yolculuk boyunca birbirlerine âşık olurlar. Romantik izleyicileri baştan çıkaracak bu egzotik aşk filminin müzikleri de bir diğer ustaya, Francis Lai´ye ait.

4- Frekans

Stephen King’in 2006 basımı aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Tod Williams. Başlıca rollerinde ise Samuel L. Jackson, John Cusack ve Isabelle Fuhrman bulunuyor.

Clayton Riddell kariyerinin zirvesini yaşayan çok ünlü bir yazardır. Ailesinin kendisine eşlik edemeyecek olması nedeniyle canı bir hayli sıkkın olsa da son romanının sunumunu yapmak için Boston’a gitmesi gerekir. Sunum günü gelir, ancak o esnada çevresinde garip olaylar yaşanmaya başlar… Cep telefonlarından yayılmaya başlayan bir sinyal insanları kana susamış varlıklara dönüştürmektedir. Bu yeni zombi güzellemesinden sağ çıkmaya çalışan küçük bir grup hayatta kalmak için her şeyi göze almak zorundadır.

5 – Mon Roi /Prensim

Oyunculuk geleneğinden gelen Fransız yönetmen Maivenn’in yönetmenliğini üstlendiği Mon Roi; 2011 tarihli Polis filminin ardından, yönetmenin önümüze sunduğu yeni sinemasal mahsulü.

Maivenn bu sefer çok iddialı olmayan, orta halli bir dram filmine imza atarak etkileyici bir ilişkiyi perdeye taşıyor. Bu süreç ilişkinin her iki tarafı için de hem geçmişe dönük bir sorgulama hem de bu güne dair varoluşçu bir yüzleşmeyi ön plana alacaktır. Filmin başrollerini Vincent Cassell, Louis Garrell ve EmanuelleBercot paylaşıyor

tr_TRTurkish