Uçan Süpürge Film Festivali 20-23 Mayıs’ta

Kadın yönetmenlerin uzun ve kısa metrajlı yapımlarının gösterileceği 20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 20-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

1998 yılından bugüne Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinemanın görsel gücünden yararlanarak kadının toplumsal konumunu sorgulamayı, bu konudaki tartışmaları beyaz perde aracılığıyla yaygınlaştırmayı, kadın sinemacıların birbirleriyle ve sektördeki diğer kadınlarla
buluşmalarına aracılık etmeyi hedefler. 20. yaşına ulaşan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ilk defa Ankara’nın dışına taşarak 20 farklı il ve KKTC’de gösterimler gerçekleştiriyor. Böylece festivalin enerjisi ülkenin en uzak noktalarına kadar ulaşıyor.

Toplumsal cinsiyet konusuna odağına alan Ankara merkezli festival, bu seneye özel olarak Ankara’nın dışında Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van, Çanakkale, Muğla, Edirne, İzmir ve KKTC’de eş zamanlı olarak düzenlenecek. Cinsiyet ayrımcılığını tartışan söyleşilerin de gerçekleşeceği festivalde Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun (FIPRESCI) vereceği ödül için toplam sekiz film yarışacak. Katılımın ücretsiz olduğu festivalin programı, önümüzdeki günlerde ucansupurge.org.tr adresinden açıklanacak.

What's your reaction?

tr_TRTurkish