Tusks’dan Yeni Tekli: ‘Artificial Flame’

Tusks’ın yeni tekllisi ‘Artificial Flame’ Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde, One Little Independent Records etiketiyle yayında!

2017’deki ‘Dissolve’ ve 2019’daki ‘Avalanche’ adlı iki saygın albümün ardından, Londra merkezli elektronik müzik yazarı ve prodüktör Tusks, diğer adıyla Emily Underhill, 1 Kasım’da Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki One Little Independent Records etiketiyle yeni teklisi ‘Artificial Flame’ ile geri döndü.

‘Artificial Flame’de, derin rezonanslı synthler ve dingin gitarlar, cennet gibi vokal armonisinin duygu yüklü katmanları arasında karşı konulmaz bir hal alıyor. 

Besteci ve yapımcı Tom Andrews ile birlikte titizlikle üretilen parça Tusks’ın her trampet örneği ve her notanın tonu üzerinde titizlikle çalışarak yaratıcı süreç boyunca kendini daha da ileriye götürdüğünü gösteriyor.

Underhill parçayla ilgili şunları söylüyor, “Yazmak için Devon’a tek başıma gittim. Bu noktada, partnerime artık âşık olmadığımı da fark ettim. ‘Artificial Flame’ de tamamen bunun farkındalığını yaşamak ve işlemekle ilgili. Gerçekten çok yoğun bir duydu. Günlerce kimseyle konuşmadım ve dışarıda çılgın bir fırtına vardı. Garip bir şekilde, bu aslında nakarat kısmına ilham verdi çünkü ateş yakmaya çalışırken yanlış bir durumdan kocaman yeşil bir ateş yaratmayı başardım. Biraz ona bakıyordum, sonra Yapay Ateş/ Artificial Flame ifadesi kafamda belirdi ve sanki ilişkiyle ilgili hissettiğim her şeyi özetliyor gibiydi.

Bugüne kadarki kariyerine aşina olan herkes, Tusks’ın müziği kırılganlığı iletme aracı olarak iyi kullandığını fark edecektir. Yazdıklarının özgün ve samimi hissettiren saf ve açık bir doğası var. İlişkilerindeki karmaşıklıkları ve incelikleri şıklıkla reflektif ve bağ kurulabilir bir şekilde anlatıyor.  

Tusks ilk başlarda Sigur Rós ve Explosions In The Sky benzerliğindeydi ve Brett Cox (Jack Garratt, Alt J, Marika Hackman) ile birlikte yapımcılığını üstlendiği ilk albümü ‘Dissolve’ eleştirmenlerin beğenisini kazandı. İkinci albüm ‘Avalanche’ Tusks’ı grunge ve shoegaze dünyasına daha da taşıdı. My Bloody Valentine, Marika Hackman ve Wolf Alice’ten ilham alan albüm, dünya çapında giderek genişleyen izleyici kitlesi kazandırmasının yanı sıra Netflix’in ’13 Reasons Why’ gibi hit dizilerdeki senkronizasyonlarıyla da destek kazandı.

Daha önce Khurangbin, Ásgeir, Bear’s Den ve Submotion Orchestra gibi isimler tarafından desteklenen Tusks, 2020’nin başında Londra’nın prestijli Village Underground (canlı albüm olarak kaydedip yayınladığı) ve Berlin’deki Berghain Panorama Bar gecelerini de içeren ilk Avrupa ve Birleşik Krallık turnesine çıktı. 2021’de ‘A Banquet’ adlı uzun metrajlı filmin müziklerinde CJ Mirra ile beraber yaptı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish