Tupac Shakur’un İsmi Rap İkonunu Onurlandırmak İçin Oakland’da Bir Caddeye Verildi

Kaliforniya’nın Oakland kentindeki bir caddenin adı, hip-hop efsanesinin öldürülmesinden 27 yıl sonra, 3 Kasım Cuma günü Tupac Shakur olarak değiştirildi.

MacArthur Bulvarı’nın 1990’larda yaşadığı yere yakın bir bölümü, aile üyeleri ve Oaklandlı MC Hammer’ın da katıldığı bir törenin ardından Tupac Shakur Yolu oldu.

Shakur’un kız kardeşi Sekyiwa “Set” Shakur, yaklaşık iki saat süren törenin sonunda gözyaşlarını silerek kalabalığa “Onun ruhu bu sokaklarda ve kalplerinizde yaşamaya devam etsin” dedi. Tupac Shakur Yolu tabelası birkaç dakika sonra açıldı.

Shakur’un 1996 yılında 25 yaşında vurularak öldürülmesinden önceki son aylarını onunla birlikte geçiren “U Can’t Touch This” şarkısıyla tanınan MC Hammer, yaptığı konuşmada Shakur’un “gelmiş geçmiş en büyük rapçi olduğunu, buna şüphe bile olmadığını” söyledi.

Shakur’la birlikte çalışan Money-B ve Oaklandlı hip-hop efsanesi Too Short da törende birer konuşma yaptı.

Shakur New York’ta doğdu ve orada ve Baltimore’da büyüdü, ancak 1980’lerin sonunda annesiyle birlikte San Francisco Körfez Bölgesi’ne taşındı. 1990’ların başında Oakland’da yaşamaya başladı ve burayı memleketi olarak benimsedi.

Caddenin isminin değiştirilmesi çabalarına öncülük eden Belediye Meclis Üyesi Carroll Fife, Shakur’un Oakland’ı sahiplendiğine değindi.

Tören, eski bir Güney Kaliforniya sokak çetesi liderinin Shakur’un Las Vegas’ta vurularak öldürülmesi olayında cinayet suçunu kabul etmemesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Duane Keith “Keffe D” Davis silahlı saldırıyı düzenlemekle suçlanıyor. Kendisi ölümcül ateşin açıldığı araçta bulunan ve halen hayatta olup eylül ayında, cinayetten 27 yıl sonra, olayla ilgili olarak suçlanan tek kişi.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Tupac Shakur, photo by Raymond Boyd/Getty Images

Billboard.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish