Trenlerde Dünyaca Ünlü Sanatla Seyahat

Sanatı kitlelere ulaştırmak için çaba harcayan SNCF, Fransa’da trafiğin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan ulusal devlet demiryolu sistemine ünlü eserleri uyarladı.

3M işbirliğiyle, bir banliyö treninin içi Orsay Müzesi’nden empresyonist sanatı taklit eden grafik filmler; Versailles Sarayı’nın mimarisinin bir imitasyonu; ve Gaoumont sinemasından görsellerle kaplandı. Artık yolculular işe gidiş geliş esnasında Camille Pissarro’nun “Sabah Güneşi’ne,” Claud Monet’nin “Mavi Nilüferler’ine” hayran olabilir ya da Orsay Müzesi’nin vitraylarıyla heyecanlanabilirler.

SNCF, sıradan bir yolculuğa güzellik katmak için basit bir yöntem kullanılırken proje aynı zamanda sanat ve demiryolları arasındaki bağı da yansıtıyor. Örneğin; Paris Garı’nı Saint-Lazare ve Vernon istasyonları bağlayan J Hattı, birçok sanatçıya ilham veren manzaraların olduğu bir güzergâhtan geçer. Aynı şekilde, Orsay Müzesi bir müze olmadan önce hayatına bir tren istasyonu olarak başladı. Yaratıcı müdahalenin bir sonucu olarak sanat eseri trenlerdeki suç hasarı oranını dramatik ölçüde azaltmıştır. Proje aynı zamanda şehrin diğer bir köşesine seyahat eden yolculara gönül rahatlığı veriyor.

france trains art 3M

france trains art 3M

france trains art 3M

france trains art 3M

france trains art 3M

tr_TRTurkish