Aşk Hayatınızı Berbat Edebilen Alerjiler

Biriyle öpüşürken zorlukla nefes almak ve bir an sonra ambulansla götürülmekten daha kötü hissettirecek bir şey yoktur. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Enstitüsü (ACAAI), çoğu zaman ciddi yiyecek ya da bir ilaç alerjisinin öpüşmeyle tetiklendiğini söylüyor. Amerikalı yetişkinlerin %2-3’ünde ve çocukların %5-7’sinde böyle bir alerji var. Küçük gibi geliyor ama bu totalde 7 milyon Amerikalı demek.

Bir sevgili dişlerini en iyi şekilde fırçalamış olsa ve öpüşme alerjen tüketildikten saatler sonra gerçekleşse bile bir öpücük bir tepkiyi tetikleyebilir. Semptomlar genellikle dudak şişmesi, kaşıntı, döküntü ve ürtiker içerir. Sıradışı durumlarda, boğaz şişebilir, vücudun hırıltılı hatta zorlukla nefes almasına neden olabilir. Bunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa hemen tıbbi yardım alın.

Böyle bir alerjisi olanların, yeni biriyle öpüşmeden önce dikkatli olması gerekir. 2006 yılında Mount Sinai Tıp Okulu’nda (New York) yapılan bir çalışma, şiddetli fıstık alerjisi ve öpüşme olayını incelemeye aldı. Araştırmacılar alerjenin tükürükte ne kadar kaldığını incelediler ve şiddetli alerjiye maruz kalmayı azaltmak için yollar aradılar. Bir kez sindirilmiş alerjen tükürüğün kendisine girer. Bu noktada bir içkiyi ve hatta mutfak eşyalarını paylaşmak riskli hale gelir.

Alerjisi olan biri nasıl öpüşür?

Ciddi bir alerjiye sahipseniz yapacağınız en iyi şey bunun hakkında partnerinizle konuşmak. Arkadaşlarınız ve çevrenizdeki diğerler kişiler de mutlaka bilmeli. Alerjinizin şiddetine bağlı olarak; antihistaminikleriniz, solunuma yardımcı aletininiz ya da oto-enjektörünüz daima sizinle olsun. Partnerinizin böyle bir alerjisi varsa, onunla görüşeceğiniz zamandan 16-24 saat öncesine kadar herhangi bir alerjenden uzak durun. Vücut sıvısı yoluyla başka bir bedene alerjenleri aktarabileceğinizi hatırlayın.

İngiltere, Leeds’de yaşayan 28 yaşındaki Kerrie Armitage’ın öpüşme alerjisi var ya da daha doğrusu tükürük. Armitage’ın akuajenik ürtiker olarak bilinen son derece nadir bir durumu var. Bedeninin suya maruz kalması ondan alerjiye neden oluyor. Cildinin üstündeki su ya da egzersiz teri sebebiyle ağrılı kabarcıklar oluşuyor. Eşi Peter, dudakları ıslandığında öpüşmeye ara vermek zorunda kalabiliyor. Bu her zaman olan bir şey değil. Ama olduğunda Peter’ın ne yapacağını bildiğinden emin olabilirsiniz.

Diğer alerjiler de birlikteliği engeller. Tamamen iyi ve güzel olan güvenli seksi uygulamamız gerektiği kafamızda yer etmiş. Ama prezervatife, kayganlaştırıcıya ya da lateksin kendisine alerjiniz olduğunda ne yapacaksınız? Bu genellikle döküntü, iltihaplanma ve ağrılı kabarcıklar anlamına gelir. Ama bazı insanların lateks alerjisi hayatlarını tehdit edecek kadar ciddi seviyededir. Neyse ki, yine de sizin korunmanızı sağlayan poliüretan gibi diğer materyallerden yapılan prezervatifler var.

Bazen seks esnasında heyecan ve fiziksel aktivite nedeniyle ortaya çıkan proteinler kurdeşen ya da hırıltılı nefes gibi alerjik tepkimelere neden olabilir. Nadiren de olsa bu durum ortaya çıkabiliyor. Sonra bir de tıpta bir seminal plazmaya aşırı duyarlılık olarak bilinen sperm alerjisi olanlar var. Bu da çok nadir görülüyor. Bu çoğunlukla kadınları etkiliyor ve genellikle sperm içindeki bazı proteinlerden kaynaklanıyor. Tepkime alerjene maruz kaldıktan 10 ila 30 dakika sonra ortaya çıkıyor. Semptomlar, vajinal bölge, ağız ya da maruz kalan başka bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, yanma, ağrı ve vajina içinde şişme şeklindedir. Prezervatif buna yardım edebilir. Ama bir çocuk yapmak isterseniz sorun ciddi.

Sperm alerjisi kadınların çoğunda ilk maruz kalmada ortaya çıkar. Diğerleri aniden çıkagelir, hatta önceki partnerlerde herhangi bir şey olmamasına rağmen. Hatta sadece bir kişiye karşı bile olabilir. Burada bir erkeğin egosuna darbe var. Erkeklerin yatak performansını çok ciddiye aldığı sır değil.

Böyle bir alerji aynı insanla yıllar sonra bile türeyebilir. Bazen bir zührevi hastalık gibi yanlış teşhis edilebilir, vajinit olarak bilinen bir mantar enfeksiyonu, ya da sadece vajinit olarak bilinen genel bir iltihabi durum gibi. Çiftler için sperm alerjisi çok can sıkıcı olabiliyor, özellikle hamilelik beklentisi varsa. Bu gibi durumlarda tavsiye edilen iki prosedür suni döllenme ya da vitro fertilizasyon. Doktorların spermleri kullanmadan önce yıkama işlemi yapması gerekir.

Sperm alerjisini doğrulamak için, bir jinekolog ya da alerji uzmanı bir intradermal test yapar. Uzman, partnerden küçük bir miktar meni alacak ve tenin içine enjekte edip bölgenin vereceği reaksiyonu görecek. Yani eğer aşkta şanssızsanız, bazen küçük bir kötü kalplilik yardımcı olabilir. Daha kötü durumdaki diğerlerini düşünerek elbette gizlice kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Sadece hayal edin, en çok istediğiniz kişiye de alerjiniz olabilirdi.

Philip Perry/BigThink

What's your reaction?

tr_TRTurkish