Timurtaş Onan’ın, “İstanbul Zamansız” adlı sergisi, aynı isimli yeni kitabının sunumu ile birlikte 12 Mayıs’ta Galeri Ark’ta izleyiciyle buluşuyor

İstanbul Zamansız / Timurtaş Onan

Fotoğraf Sergisi

12 Mayıs –  07 Haziran 2022

Galeri Ark

Cemil Topuzlu Cad. No: 49 Göztepe – Kadıköy Büyük Kulüp Karşısı

Günümüz fotoğraf sanatının önemli temsilcileri arasında sayılan Timurtaş Onan’ın, “İstanbul Zamansız” adlı sergisi, aynı isimli yeni kitabının sunumu ile birlikte 12 Mayıs’ta Galeri Ark’ta izleyiciyle buluşuyor.

“İstanbul Her Şeye Rağmen” ve “İstanbul Bir Garip Şehir” kitaplarının ardından 2022 yılının mayısında yayımladığı “İstanbul Zamansız” isimli kitabı, İstanbul üzerine beş kitaplık bir serinin üçüncüsü; Onan’ın sergisi bu son kitabından seçilmiş ve sınırlı sayıda basılmış fotoğraflardan oluşuyor.

Çalışmalarının tümünde doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’u ele alan; belirli sınırlara sahip olan bu mekân içinde zamanın akışını, değişimi ve sabit kalan değerleri bir sorunsal olarak irdeleyen sanatçı, bakışlarını bu defa, habitat olma özelliğiyle çerçevelediği şehre yöneltiyor. Bu bakış, zamanın olağan akışı içerisinde var oluşu deneyimleyen ve anın dışına çıkıp akışı kenardan seyretme gafleti içerisinde kaybolmayan, şehrin kucak açtığı tüm siluetlere dönük bir bakış aslında. Umudun ve umutsuzluğun en güçlü kontrastı oluşturduğu, aydınlığın karanlığı sarmaladığı, kusurların kusursuzluğu boyadığı bu şehirde, sadece martılar, kediler, köpekler, kara bataklar ve insanlar değil, Onan’ın objektifini yönelttiği diğer habitat sakinleri de soluk alıyor. Bu olağan akışta kentin çöpçülerine, kanatları kabarmış, ağzını ateş kükremek için açan ejderhalar eşlik ediyor. Kocaman açılmış gözler, kısacık kolların sarmaladığı kehanetlere ve bir yansımanın hayaliyle bölünmüş kişilikler, buğular arasında unutulmaya yüz tutan arzulara karşı duruyor. Onan’ın şehrin içerisinde akışa kapılıp izlediği, düş gücünü kullanarak yeniden ürettiği bu imgeler, şehir hayatını her şeyden azade tutup yalnızca kendine özgü akışı içerisinde görüp işaretlediği güçlü ifadelerle yepyeni anlamlar doğuruyor.

En saf halleriyle, zamansızlık düzleminde sonsuzluğa sabitlenen bu anlar, anın asla kaybolmayan büyüsü ve şehrin dokusuyla birlikte harmanlanıp katıksız ve apaçık bir masal anlatıyor bizlere. Bu masala 7 Haziran’a kadar Galeri Ark’ı ziyaret ederek dahil olabilirsiniz.

Aysu Uzer

Kitapdan satın almak için timurtasonan.com sanatçının web sitesini veya @timurtasonan sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Seray Şahiner’in kaleme aldığı kitabın önsözünden alıntı.

Şehir, kat kat atılmış asfalttaki çukurlara dolmuş yağmur birikintisine kimin silueti düşüyorsa onun vitrinidir. Timurtaş Onan’ın İstanbul Zamansız kitabında bir şehri kendi suretinde yeniden yaratanları görüyoruz. Sahneye çıkmak için uğraşmadan, bakışları ve görmezden gelinmeyi hesaba katmadan; gidecek bir hedef belirlememiş bir edayla yaşayıp gidenleri…

İstanbul Zamansız, aslında bir “sonra”nın iptali albümü. Timurtaş Onan; ileride hatırlamak, tekrar bakmak üzere yaşadıkları anın fotoğrafını çekme derdine düşmeyenlerin fotoğrafını çekmiş. Turistik tuzaklara düşmeden, hikâyeyi belgeselleştirmeyen, baktığı manzaraya sadece “tanık” değil; varlığını, objektife yansıyanlara dahi unutturacak kadar “dahil” bir bakışla…

Timurtaş Onan

İstanbul’da doğup büyüyen Timurtaş Onan fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. Fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başladığı günden beri hız kesmeden yurt içinde ve yurt dışında birçok fotoğraf etkinliğine katılan, sergiler açan, fotoğraf projeleri gerçekleştiren sanatçı, aynı zamanda ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği de yaptı. Sosyal sorumluluk duygusunun ağırlığını bir üretim enerjisi olarak kullandığı toplumsal konular üzerine belgesel filmler çekti. Özgün projelerinde özellikle İstanbul’u merkezine koyduğu sorgulamalar ile tanınan Onan’ın eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok kamu ve özel koleksiyonda görülebiliyor. Bu günlerde fotoğraf atölyeleri gerçekleştiren Onan, çeşitli sergilerin küratörlüğünü yapıyor ve yeni sanat projeleri üzerinde çalışıyor.

tr_TRTurkish