The Oculist Çıkış Teklisi “Swan Dive” ile Huzurlarınızda

Londra’da uzun süredir müzikal iş birliği içinde olan Adam Dunn ve Çağrı Tozluoğlu (aka Philamelian) tarafından kurulan The Oculist, çıkış şarkısı “Swan Dive” ile huzurlarınızda.

İkili belli bir plan çerçevesinde olmayan ilk kayıtlarıyla başlayan yolculuklarına, metal fusion ve progresif müziğin geniş sularından etkilenen enstrümantal parçalar yaparak devam ediyor. Bu demo kayıtlar, bölümler eklenerek ve düzenlemeler geliştirilerek ilerlerken, şarkılara vokallerin eklenme fikri, ikili stüdyo çalışmalarından birinde, siyaset, true crime podcast serileri ve değişen bilinç durumları gibi ortak ilgi alanları ile ilgili sohbet ederken ortaya çıkıyor. Adam, bir sonraki stüdyoya projenin ilk şarkı sözleri ile geliyor ve o güne kadar yazılan bütün parçalar başka bir biçim kazanmaya ve bir üst seviyeye yükselmeye başlıyor.

The Oculist’in projesi ikili için, heavy gitarlar, elektronikler, orkestra, ambiyans dokuları gibi unsurlarla dolu eklektik bir müzikal oyun alanı niteliği taşırken, grup tarzlarını modern metal çerçevesi içerisine yerleştiriyor. Adam yetenekli şarkı yazarlığı ve gitaristliğinin yanı sıra bu projede sesini temiz vokallerden hırçın growllara kadar geniş bir yelpazede kullanıyor. Projenin diğer müzik yazarı Çağrı ise klavyeci ve prodüktör olarak yer aldığı İngiltere tabanlı senfonik progresif rock grupları The Hayley Griffiths Band ve Karnataka’dan tanınan özgün imzasıyla The Oculist’in ses dünyasını yaratıyor. Projenin belkemiği, ritim bölümünü, bas gitarda Simon Fitzpatrick (Carl Palmer Band) ve davulda James Wise (London Calling UK, Toloache) oluşturuyor.

“Swan Dive”ın prodüksiyonu ve miksajı TimbreWorks Londra stüdyolarında Çağrı Tozluoğlu tarafından yapılırken, The Sun Sound’dan Mesut Güneş de miks mühendisi olarak katkıda bulundu. Mastering ise Fascination Street Stüdyoları’nda Jens Bogren (Opeth, Haken, Babymetal) tarafından İsveç’te yapıldı.

“Swan Dive” yayımlanmasını takiben progressive rock ve metal türlerinin dünyadaki önde gelen yayını Prog Magazine’de haftanın parçası olarak seçilmiştir.

tr_TRTurkish