The Jesus and Mary Chain’den On Dokuz Yıl Sonra Geri Dönüş

Dile kolay, meğer on dokuz yıl geçmesi gerekiyormuş yeni albüm çıkarmaları için. İskoçya’nın seksenler ortalarından doksanlar sonuna değin alternatif rock sahnesinin tozunu atan neferleri The Jesus and Mary Chain dinleyici nezdinde farklı bir yerdedir.

Seksenlerin başında William ve Jim Reid biraderler tarafından kurulan topluluk müziğinin yanında sansasyonel sahne duruşlarıyla da adından söz ettirdi. Bu duruş meselesi örnek alınacak tecrübeler içermese de yeni Sex Pistols yaklaşımlarını da beraber getiriyordu. Duman altı atmosferli mekânlarda işi sahneden seyirciyle dalaşmaya hatta daha da ilerisine götürebilen, 15-20 dakikada ortalığın dağıldığı performanslara şahit olunuyordu.

Müzik dünyasının arıza karakterleriyle ilgili bir liste çalışması yapacak olursak  The Jesus and Mary Chain ama özellikle de Reid biraderler kendilerine üst sıralarda yer bulacaklardır. Şarkı sözlerinin rahatsız ediciliği bir kenarda cebimizde bulunsun, aslında dosdoğru hissettiklerini ya da hayata nasıl baktıklarını açık ettiklerinden dolayıydı bu. Bir nevi sistem arızası adamlar bahsettiklerimiz.

1985 tarihli ilk albüm “Psychocandy” yayımlandığında sektörün önde gelen müzik dergileri ve eleştirmenleri tarafından baş tacı ediliyordu. Alternatif-rock, post-punk gibi türlerin harcını oluşturduğu çalışma deyim yerindeyse alıp yürüdü.

Takip eden yıllarda “Darklands” ve “Automatic” albümleriyle seksenleri domine etmeyi, doksanlı yıllara yaydıkları “Honey’s Dead”, “Stoned & Dethroned”, “Munki” ile de her birinin farklı özellikler barındırdığı albümlerle şeytan tüyü sahibi bir The Jesus and Mary Chain kariyeri bıraktılar başucumuza.

“Damage and Joy” topluluğun yedinci albümü olarak karşımızda.

Albümde yer alan on dört parçanın bazıları daha önce Jim Reid’in solo çalışmaları ve kız kardeş Linda’nın Sister Vanilla projesinde kullanılmış. “Songs for a Secret”, “The Two of Us”, “Get on Home”, “Facing Up to the Facts” ve “Can’t Stop the Rock” yeniden kayda alınmış halleriyle albüme dahil edilmişler. Reid biraderler “Damege and Joy” kayıtlarında “Killing Joke” basçısı ve yapımcı “Martin “Youth” Glover” ile iş birliği yapmışlar ki bu da çalışmaya olumlu yansımış.

Açılışı yapan “Amputation”, “War on Peace”, Isobel Campbell’ın da vokalde yer aldığı “Song for a Secret”, ile “The Two of Us” ve Bernadette Denning’in vokaliyle dahil olduğu “Always Sad” bir adım öne çıkan parçalar. Bunun yanında Linda Fox’u “Los Feliz (Blues and Greens)” ve “Can’t Stop the Rock”da, Sky Ferreira’yı da “Black and Blues” parçalarında mikrofon başında görüyoruz.

On dokuz yıl aradan sonra gelen “Damage and Joy” geçmişin izlerini, hasarlarını ve doksanlar tavrını günümüze taşıyor. Bir geri dönüşü müjdelemesi bakımından güzel fakat bırakacağı lezzet veya etki açısından vasat bir seviyede dalgalanan bir çalışma.

What's your reaction?

tr_TRTurkish