‘The House of the Rising Sun’ın Kökenine Dair Teoriler

‘The House of the Rising Sun’ ilk olarak 1964’teki yorumuyla İngiltere, ABD ve Kanada’da single listelerinin zirvesine yerleşen The Animals tarafından popüler olmuş yıllar içinde günümüze dek birçok sanatçı tarafından kaydedilmiş versiyonları ile dinleyiciyle buluşmuştur.

Geleneksel bir halk şarkısı olan ‘House of the Rising Sun’, New Orleans’ta genç bir adamın çöküşünün katalizörü olarak hareket eden ve genellikle ya bir bar ya da bir genelev olduğu teorize edilen bir yerin hikayesini anlatıyor. Parçanın merkezindeki gerçek yer geniş ölçüde tartışmalı olup, kesin olarak bilinen tek özellik New Orleans’ta olduğudur. The Animals şarkının bir genelev etrafında geçtiği fikrini benimsemiş görünüyordu; grubun solisti Eric Burdon bir keresinde LA Times’a şöyle demişti: “[New Orleans] turizmi geliştirmeye çalışıyor ve işte bu İngiliz bir genelev hakkında şarkı söylüyor.”

Peki, bu şarkıdan gerçekte kim sorumlu? Pek çok geleneksel halk şarkısı gibi ‘House of the Rising Sun’ da gizemle örtülüdür. Yıllar boyunca müzik akademisyenleri ve folk meraklıları şarkının kökeni üzerine tartıştılar. Şarkının ilk olarak 1900’lü yılların başında ortaya çıktığı düşünülüyor, ancak bazıları köklerinin 16. yüzyıla kadar uzanan eski İngiliz halk müziğine dayandığını savunuyor.

Tematik olarak, ‘House of the Rising Sun’ın kökeninin 1500’lere dayanan ‘The Unfortunate Rake’ baladına dayandığı söylense de bu iki şarkıyı doğrudan birbirine bağlayan çok az kanıt vardır. Etnomüzikolog Alan Lomax bir zamanlar 17. yüzyıl şarkısı ‘Matty Groves’un ‘House of the Rising Sun’ın melodisinin kökenini oluşturabileceği teorisini ortaya atmış, ancak daha sonra yapılan bir çalışma ikisi arasında bir ilişki olmadığını göstermişti.

Lomax halk şarkıları üzerine çalışmasına devam ederek, ‘Rising Sun’ teriminin çeşitli İngiliz halk şarkılarında bir bar ya da genelev adı olarak geçtiğine dikkat çekerek, bu yerin Amerika’nın güneyindeki sanatçılar tarafından New Orleans olarak değiştirildiğini öne sürdü.

Robert Winslow Gordon 1925 yılında Adventure Magazine’de şarkının sözlerini yayınladı, ancak şarkının ilk kaydedilmiş versiyonu 1933 yılında ‘Rising Sun Blues’ adı altında ortaya çıktı. Kayıtta yer alan sanatçılardan Clarence “Tom” Ashley, şarkının büyükbabası tarafından öğretildiğini iddia etmiştir – bu da şarkının Amerika’da 20. yüzyılın başından çok önce bilindiğini göstermekte.

‘The House of the Rising Sun’ şarkısının kökenine ilişkin çok sayıda teori vardır; hatta bir teorisyen şarkının kökeninin Fransız olduğunu ve Kral 14. Louis dönemine kadar uzandığını öne sürmektedir. Muhtemelen şarkı, bildiğimiz şekliyle, 20. yüzyıla kadar hiç yazılmadan veya kaydedilmeden nesiller boyunca aktarılan hem İngiliz hem de Amerikan kökenli geleneksel halk şarkılarının bir karışımıdır.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Ben Forrest

Faroutmagazine.co.uk

tr_TRTurkish