The Black Keys’in Blues Köklerine Saygı Albümü “Delta Kream” Yayında

Dan Auerbach ve Patrick Carney’in hayat verdiği, Ohio çıkışlı garage / blues rock ekibi The Black Keys’in, köklere saygı niteliğindeki blues cover albümü “Delta Kream” yayında.

Easy Eye Sound aracılığıyla dinleyiciyle buluşan albüm, John Lee Hooker, R. L. Burnside ve David “Junior” Kimbrough gibi The Black Keys’e ilham veren Mississippi Hill Country blues sanatçılarını onurlandırıyor.

İkili, on bir şarkının yer aldığı albümün yayını öncesi paylaşılan kayıtlarla da bütüne hâkim blues kıvamı hakkında leziz örnekler vermişti.

Birçok blues müzisyeni tarafından kaydedilmekle birlikte en çok John Lee Hooker’ın yapımcı Bernard Besman ile kaydettiği 1949 versiyonuyla tanınan “Crawling Kingsnake” albümün çıkış şarkısı olarak paylaşılmış ikili, şarkıyı Hooker’ın ilk kaydından duymalarına rağmen, kendi yorumlarının esasen Junior Kimbrough’dan ilham aldığını söylemişti.

Ardından gelen şarkı, bir diğer blues üstadı R.L. Burnside’a saygı duruşu niteliğindeki ve ikilinin konserlerinde de yer verdiği “Going Down South” ise Burnside’ın eski ekip arkadaşlarından bazılarıyla iş birliği içerisinde, usta müzisyenin ayak izlerini takip eden bir stüdyo kaydı olarak ulaşmıştı kulaklarımıza.

İkilinin tam bir blues şölenine dönüşen albümünün tamamı, grubun “Let’s Rock” albüm turnesinin sonunda iki öğleden sonraya yayılmış on saat içinde kaydedilmiş. Kayıt seansı sırasında Auerbach ve Carney’e, aralarında R.L. Burnside ve Kimbrough gibi blues efsaneleriyle uzun zaman çalan Kenny Brown ve Eric Deaton da katkıda bulunuyor.

tr_TRTurkish