The Beatles’ın Son Şarkısı “Now and Then” Yayında

The Beatles’ın dört üyesi tarafından yapılan son şarkı olan “Now and Then” tamamlanmış haliyle dinleyiciyle buluştu.

Şarkı, John Lennon tarafından 1979 yılında yapılan ve Yoko Ono tarafından 90’ların ortasında diğer Beatles üyeleriyle paylaşılan bir demo kaydı olarak başladı. O dönemde grubun geri kalan üyeleri – Paul McCartney, Ringo Starr ve George Harrison – Jeff Lynne’in prodüksiyon yardımıyla şarkıyı tamamlamaya çalıştılar ancak Lennon’ın orijinal kaydındaki yüksek sesli bir uğultu nedeniyle projenin kullanılması imkansız hale geldi.

Ünlü yönetmen Peter Jackson’ın 2021 tarihli The Beatles belgeseli Get Back üzerinde çalıştığı dönem ise yeni gelişmeler yaşandı. Bu proje için Jackson’ın ekibi, bir miks içindeki belirli parçaları izole edebilen yapay zekâ teknolojisini kullandı ve bu da Lennon’ın 1979 tarihli “Now and Then” kaydından uğultunun giderilmesinin yolunu açtı. Bu aşamadan sonra McCartney ve Starr stüdyoya geri dönerek parçayı tamamladı ve demo kaseti modern kayıtlarla, 90’lardaki oturumdan materyallerle ve daha eski Beatles şarkıları olan “Here, There and Everywhere”, “Eleanor Rigby” ve “Because “dan örneklerle birleştirdi.

Nihai ürün ise McCartney’nin de belirttiği gibi, dört üyenin de katkılarıyla “gerçek bir Beatles kaydı”.

“Now and Then” aynı zamanda Oliver Murray tarafından yazılıp yönetilen Now And Then – The Last Beatles Song adlı bir mini belgeselle birlikte geliyor. İlk gösterimi 1 Kasım’da yapılan videoda kayıt seanslarından özel görüntülerin yanı sıra McCartney, Starr, Harrison, Jackson, Sean Ono Lennon ve daha fazlasının yorumları yer alıyor.

“Now and Then” dijital olarak dinlenebilecek, ancak The Beatles’ın ilk single’ı olan 1962 tarihli “Love Me Do” ile çift A yüzü olarak fiziksel formatlarda da yayımlanacak. Şarkılar yarından itibaren, 3 Kasım Cuma günü, 7 inç ve 12 inç plaklarda, çeşitli özel üretim renklerde ve kaset olarak satışa sunulacak. Şarkıya Jackson tarafından yönetilen bir müzik videosu eşlik ediyor.

Bu arada The Beatles, sevilen derleme albümleri 1962-1966 ve 1967-1970’i 10 Kasım’da dijital, CD ve bir dizi farklı plak seçeneği de dahil olmak üzere çeşitli yeni formatlarda yeniden yayımlamaya hazırlanıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish