The Beatles “Son” Şarkısı “Now And Then”i ve Genişletilmiş “Red” ve “Blue” Albümlerinin Yayın Tarihini Duyurdu

The Beatles, “Red” ve “Blue” albümlerinin genişletilmiş yeniden basım haberleriyle birlikte “son şarkıları” “Now And Then “in yayınlanmasına ilişkin ayrıntıları nihayet açıkladı. Proje hakkında yeni bir belgeselin fragmanıyla birlikte tüm bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Uzun süredir konuşulan single, Paul McCartney ve Ringo Starr’ın güçlerini birleştirerek yapay zekanın yardımıyla dört üyenin de yer aldığı son Beatles parçasını yaratmasıyla ortaya çıktı.

Bu hafta sosyal medya ve internet üzerinden kaset görüntüleri ve grubun memleketi Liverpool’daki projeksiyonlarla tanıtılan grup, şimdi de ‘Now And Then’in ayrıntılarını ve hayranlarının ne zaman dinleyebileceğini paylaştı.

Lennon ilk olarak 70’lerin sonunda New York’un Dakota binasındaki evinde sadece piyanosu ve vokalleriyle ‘Now And Then’in bir demosunu yazdı ve kaydetti. Ölümünün ardından eşi Yoko Ono bu kaydı 1994 yılında ‘Free As A Bird’ ve ‘Real Love’ demolarıyla birlikte McCartney, Harrison ve Starr’a verdi ve her ikisi de tamamlanarak 90’ların ortasında The Beatles ‘Anthology’ projesinin bir parçası olarak ‘yeni’ Beatles olarak piyasaya sürüldü.

Hayatta kalan üyeler, yapımcı Jeff Lynne ile birlikte yeni bölümler kaydetti ve ‘Now And Then’ için kaba bir miksaj tamamladı ancak “teknolojik sınırlamalar” Lennon’ın vokalleri ve piyanosunun yeterince net bir miksaj için ayrılamayacağı anlamına geliyordu.

Ardından 2021’de yönetmen Peter Jackson’ın beğeni toplayan Get Back belgesel dizisi, WingNut Films’in MAL ses teknolojisini kullanarak filmin mono müziğini miksledi, enstrümanları ve vokalleri izole etti ve bireysel ses konuşmalarına odaklandı. Grup daha sonra bu teknolojiyi, Lennon’ın orijinal ev kaydı “Now And Then” için uygulamaya karar vermeden önce, “Revolver” albümünün 2022 remiksi için kullandı ve vokaller ile piyanoya netlik kazandırıldı.

İşte oradaydı, John’un sesi, kristal berraklığında,” diyor McCartney. “Oldukça duygusal. Hepimiz çalıyoruz, bu gerçek bir Beatles kaydı. 2023 yılında hala Beatles müziği üzerinde çalışıyor olmak ve halkın duymadığı yeni bir şarkı yayınlamak üzere olmak, bence heyecan verici bir şey.” Ringo Starr da aynı fikirde: “Onu odaya geri getirmeye en çok yaklaştığımız andı, bu yüzden hepimiz için çok duygusaldı. Sanki John oradaymış gibiydi. Bu olağanüstü.”

George Harrison’ın 1995’te kaydettiği elektrik ve akustik gitar bölümlerinin yanı sıra Starr’ın yeni bir davul kaydı ve geri vokalleri ile McCartney’nin yeni bas gitar ve geri vokallerini içeren şarkıda ayrıca Harrison’dan esinlenen bir slide gitar bölümü ve Lennon’ın orijinal bestesine dayanan bir piyano da yer alıyor.

‘Now And Then’ tüm dünyada 2 Kasım Perşembe günü TSİ 17.00’de yayımlanacak ve grubun 1962 tarihli ilk İngiltere single’ı ‘Love Me Do’ ile çift A yüzü olarak gelecek.

‘Now And Then’in klibi 3 Kasım Cuma günü yayınlanacak ve Oliver Murray’in yazıp yönettiği 12 dakikalık belgesel film ‘Now And Then’ – The Last Beatles Song’u da 1 Kasım’da TSİ 22.30’da gösterime girecek. Aşağıdaki fragmana göz atın.

Bir sonraki hafta yani 10 Kasım’da ise ise The Beatles’ın ‘1962-1966 (The Red Album)’ ve ‘1967-1970 (The Blue Album)’ albümlerinin stereo ve Dolby mikslenmiş yeni genişletilmiş baskıları yayımlanacak.

Kapak fotoğrafı: Publicity photo of The Beatles at Abbey Road Studios, 1967. Photo: picturelux / the hollywood archive / alamy stock photo

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish