Testament Gitaristi Alex Scolnick Caz Standartlarını Adımladığı Üçlü’süyle İstanbul’da

Thrash metal sahnesinin öncü topluluklarından Testament grubuyla tanıyıp, sevip, saydığımız usta gitarist  Alex Scolnick caz standartlarını adımladığı Trio’suyla 14 Mart’ta Zorlu PSM İstanbul’da sahnesinde olacak.

Alex Skolnick’in de içinde bulunduğu Amerikan caz üçlüsü “The Alex Skonick Trio”, davulda Matt Zebrovski baslarda ise Nathan Peck’ten oluşuyor. Başarılı üçlü, hard rock ve heavy metal klasiklerini yeniden yorumladıkları özgün caz performanslarıyla biliniyor.

Bizler Alex Skolnick’i azılı bir metalci olarak tanısak da; Skolnick, 16 yaşında katıldığı Testament’ın daimi üyesi olmasının yanı sıra New York’ta çoklu müzik tarzını yansıtan doğaçlama performanslarıyla da biliniyor.

Orijinal melodileriyle dikkat çeken gitaristlerden (Marty Friedman gibi isimlerin yanı sıra) Alex Skolnick, New York’ta George Garzone, Cecil McBee ve Reggie Workman gibi prestijli isimlerle birlikte “The New School”un Caz bölümünde eğitimini tamamladı.

Testament ile Slayer ve Megadeth turnelerinde olmadığı zamanlarda Milano’daki The Blue Note’da, Prague’daki Agharta’da ya da New York’taki Iridium’da caz becerilerini sergilerken bulabileceğiniz Skolnick aralarında Rodrigo Y. Gabriela, Horacio “El Negro” Hernandez gibi dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı; eleştirel olarak son derece övgü toplayan akustik projesi “Planetary Coalition”ın da öncüsü.

Skolnick gitar ve müzik konusundaki engin birikimini sadece bir müzisyen olarak değil, bir eğitmen olarak da sergileme konusunda oldukça deneyimli. Amerikalı gitarist Joe Satriani, 2016 yılında daha önce öğrencisi olan Alex’i aralarında Eric Johnson, Mike Keneally ve Steve Vai gibi isimlerin yer aldığı; her yıl düzenlenen G4 Experience için misafir eğitmen olarak seçti. Bunun yanı sıra Alex, Helsinki’de “The International Society – Metal Araştırmaları” doktora programı ve “Dayton Üniversitesi Metal ve Kültürel Etki Konferansı” gibi akademik konferanslarda eğitmen ve konuşmacı olarak sık sık yer alıyor.

Bir yazar olarak da oldukça aktif olan Alex, kadrosunda “metal entelektüeli” kabul edilen Lamb of God’ın vokalisti D Randall Blythe’in yer aldığı; iki yılda bir satışa çıkan lifestyle ve kültür-sanat dergisi “UNBUILT”a editörlük ve yazarlık yaptı. Aynı zamanda The Talkhouse, Guitar World, Guitar Player ve benzeri yayımlarda da yazıları düzenli olarak yayınlanıyor.

tr_TRTurkish