Orta Doğu’dan Anadolu’ya Evrensel Bir Harman: Ouzo Bazooka “Transporter”

Boğaç Gökmen

 

İsrail, Jaffa çıkışlı, kendi tabirleriyle Orta Doğu saykodelik rock topluluğu Ouzo Bazooka, bir süredir beklenen yeni albümü “Transporter” ile nihayet dinleyici karşısına çıktı.

Yeni nesil yerli yeraltı müzik sahnesinin İstanbul merkezli plak şirketi Tantana Records’un ifadeleriyle “uzun yıllar kendinden söz ettirecek, buram buram Akdeniz kokan, Anadolu rock akımına çok net bir selam çakan albüm”, topluluğun dinleyici kitlesini bir seviye daha arttıracak gibi görünüyor.

Zaman zaman Yeşilçam filmlerinden çıkma melodilerin başrole soyunduğu şarkılarda Orta Doğu coğrafyasının türlü bileşenlerini tatmak mümkün. 60 ve 70’li yıllarda soluk alan şarkıların rehberliğinde birçok kültürden renkli sahneleri bünyesinde harmanlayan “Transporter”ın gün geçtikçe sesini yükseltecek albümler arasından göz kırptığını söyleyebiliriz.

60’lı yılların mezuniyet balolarından çıkma “Trip Train”, dokunaklı surf rock parçalarına göndermeli “Falling”, Orta Doğu coğrafyasından Nirvana’ya hoş bir selam niteliğindeki “Coming from the Night” ve buram buram Anadolu frekanslarıyla titreşen, neredeyse bir Neşet Ertaş türküsü “Kiling Me” defaatle kendinden söz ettirecektir. Ayrıca, albümün saykodelik atmosferi yoğun temsilcilerinden enstrümantal parça “Relax”, “Space Camel”, “Sleep Walk” ve açılış parçası “It’s a Sin”, “Transporter”ın sert uçlarına bakacak olursak da “Latest News” ve “Revolution Eyes” ile göz göze gelmek olası.

2014 tarihli kendi adlarını taşıyan çıkış albümlerinin ardından 2016 yılında “Simoom” başlıklı ikinci albümlerini yayımlayan grup, sevdikleri ve ilham aldıkları müzisyenleri T.Rex, Selda Bağcan, Grand Funk Railroad, Oum Kalthoum, Erkin Koray ve Link Ray olarak sıralarken, dinlemeye başlandığı ilk andan itibaren bunun hakkını verdiklerini de ispatlıyor.

Ouzo Bazooka’nın “Transporter”ına tüm dijital platformlardan ulaşılabilir. Ayrıca Tantana Records ve Stolen Body Records işbirliği ile çok özel tasarımlarla ve sadece 100’er adet üretildiği belirtilen albümün plak formatını da kaçırmamakta fayda olacaktır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish