Tesla, Almanya’daki devasa fabrikası için ağaçları kesme iznini aldı

Tesla, Almanya’daki Gigafactory’si için çalışmalara yeniden başladı.

Şirket, Berlin Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi’nden; pil, güç aktarma organları ve araçlar inşa etmeyi planladığı dördüncü fabrikası için 91 hektar ormanı temizlemeye devam etme izni aldı.

Geçtiğimiz hafta Tesla’ya, Green League of Bradenburg’dan gelen bir şikayeti incelerken ormanı tahrip etmeyi bırakması emredildi. Aktivistler, şirket gerekli tüm inşaat izinlerini almadan önce Tesla’nın araziyi temizlemeye başlamasına izin verildiği için üzüldüler ve mahkemeyi Tesla’ya ayrıcalıklı davranmakla suçladılar. Mahkeme bu suçlamayı “karar kesindir” diyerek reddetti.

Tesla şimdi temizlemeye devam etme iznine sahip olsa da, protestocular fabrikanın kimyasal kirliliğe ve aşırı su tüketiminin yanı sıra yarasa kolonilerini ve karınca tepelerini bozacağından endişe duyuyorlar. Musk, bu endişeleri ele aldı ve şirketin kestiği her ağaç için üç ağaç dikme sözü verdi.

Birçoğu bu fabrikayı ekonomik ilerleme olarak görüyor ve uzun zamandır Doğu Almanya’daki en önemli endüstriyel gelişmelerden biri olduğunu söylüyor.

Sonuçta Tesla, gazla çalışan arabaları elektrikli araçlarla değiştirerek çevreyi iyileştirmeyi umuyor, ancak şirket bunu yapmak için kısa vadeli çevresel etkileri ve korkuları hafifletmek zorunda kalacak.

engadget.com

tr_TRTurkish