Otomobil üreticilerinin bu yıl kablosuz araç şarj cihazlarını piyasaya sürmesi bekleniyor

CNET’in haberine göre, otomobil üreticilerinin elektrikli otomobiller için, evrensel olarak kabul edilmiş bir standarda göre kablosuz şarj pedleri çıkarması bekleniyor.

Şarj cihazları kablosuz akıllı telefon şarj cihazlarıyla aynı şekilde çalışır: aracı pedin üzerine koyarsınız ve araç şarj olmaya başlar. Böylece herhangi bir kablo kullanmak zorunda kalmazsınız.

Amaç, tüketicilerin elektrikli araçlarını şarj etmelerini mümkün olduğunca kolaylaştırmak ve gelecekteki kablosuz şarj noktalarını hem kamuda hem de evde standart hale getirmektir.

Alman otomobil üreticisi BMW, sahiplerinin garajlarının zeminine yerleştirebilecekleri kablosuz bir şarj tepsisini zaten üretmişti. Bu alet sayesinde araç kontağını kapattığında, ped, aracı otomatik olarak şarj etmeye başlıyor.

Önerilen standardın yanı sıra her yerde yaygın olarak ve büyük ölçekte kabul edileceği konusunda kablosuz şarjın garantisi yok. Belediyeler, halka açık kablosuz şarj noktalarının kurulumunun ekstra maliyetlerinin yatırıma değer olduğuna ikna olmak zorunda kalacaklar.

futurism.com

tr_TRTurkish