Tendertwin 5 Ekim’de “Ode to the Past” ile Romantik Hayaletleri Selamlıyor

Yazın kaybolan begonvili, daha iyi hatırlanan aşklar, sadece hafızada aynı kalmayı başarabilen aile evi — nostalji, Tendertwin’in müzikal paletinde değişmez bir renk. Ode to the Past ile ise geçici bir zaman dilimine olan özlem daha da belirginleşiyor. Odadaki piyanonun pedalının hafif gıcırtıları üzerinde, iki ses “olabilirdi”lerin imkansızlıklarını sıralamak için buluşuyor.

Bilge Nur Yılmaz’ın İstanbul, Philadelphia, ve Londra ekseninde büyüyen solo projesi Tendertwin, katmanlı vokal armonilere eşlik eden yaylılar ve synthesizer’lar ile chamber-folk ve avant-pop elementlerini göçebe bir incelikle şarkı ozanlığına işliyor.

Tendertwin’in geriye atılan her bakışın daha da arayı açtığı evden bir okyanus uzakta geçirdiği ilk üniversite senesinde yazılan ve Londra’daki Roundhouse Müzik Kolektifi üzerinden uzun süredir birlikte çalıştığı Michael Crean ile bir düete dönen Ode to the Past, saf bir yenilgiyle tutunup bırakmadığımız tüm romantik hayaletleri çekinmeden selamlıyor.

Tendertwin 5 Ekim’de ZorluPSM Demonation Festival’de…

Londra’daki performans sanatları merkezi Roundhouse’un bu yıllık davetli sanatçılarından biri seçilen Tendertwin’in son projeleri arasında, La Blogothèque tarafından yayınlanan canlı Take Away Show ve Stay Away Show performansları; Diane Cluck, Peter Broderick, Brigid Mae Power gibi sanatçıların da yer aldığı ve David Allred’in derlediği telefon demolarından oluşan, Mandatory Book Club Vol. 1’da yayınlanan Palamut Ck. Sk. 46; ve PAWS üyesi Phillip Jon Taylor ile yayınladıkları Rear Window bulunuyor. 

BBC Introducing, BBC Scotland ve Açık Radyo gibi kanallarda da yer alan Tendertwin’in Londra’da Yuri Shibuichi prodüktörlüğünde kaydedilen EP’si ise 2024’te dinleyiciyle buluşacak. Ağustos 2023’te Kalben’in konserlerini açan Tendertwin, 5 Ekim’de Demonation Festivali için ZorluPSM’de dört kişilik bir ekiple sahne alıyor olacak.

tr_TRTurkish