Tasarım Mağarayla Binlerce Yıl Öncesine Seyahat

Hiç dünyada prehistorik sanatının en ünlü parçalarından bazılarıyla yakın ve kişisel bir ilişkinin özlemini duyduğunuz oldu mu?

Yaklaşık 15 bin ila 17 bin yıl öncesine tarihlenen nefes kesici paleolitik resimlerin yer aldığı Fransa’nın Lascaux Mağarası 1963 yılından beri halka kapalı ve yukarıda dile getirilen özlem duygusunu tam anlamıyla yaşatıyor. Ancak, hayal kırıklığı yaşayan mağara sanatı hayranları için bir umut var. AFP’nin haberine göre, Fransız sanatçılar olağanüstü özel bir reprodüksiyonu bitirmek üzereler… Ajansın bülteninde bu özenli çalışmanın üç yıldan fazla sürdüğü yazıyor.

Sanatçıların, resimleri yapmak ve mağarayı yeniden oluşturmak için en ileri teknoloji projeksiyondan, boya fırçalarına ve dişçi aletlerine kadar her şeyi kullandığı çalışma, mağaranın gerçeğinin yakında bulunan Uluslararası Parietal Sanatı Merkezi’nde kurulacak İşi kusursuz şekilde gerçekleştirmekle yükümlü 25 ressam, heykeltıraş, kaynakçı, kalıpçı, çilingir ve diğer zanaatkârlar aralıksız çalışıyorlar.  Reprodüksiyon önümüzdeki bahar aylarında açıldığında mağara sanatına odaklanan parlak bir merkez olacak.

The Lascaux mağarası, kaybettikleri köpeklerini arayan 4 Fransız genç tarafından keşfedildiğinden beri, duvarlarındaki resimlere antropoloji çevresinin ilgisi büyük oldu. Av sahneleri ve ikonik hale gelen hayvan kovalama sahneleri de dâhil olmak üzere, mağara şimdiye kadar görülen en çarpıcı prehistorik sanat eserlerinden bazılarını içeriyor.

Lascaux aslında kendi popülaritesinin kurbanı oldu.  Kapatılması gerekene kadar mağara günde 1500’den fazla ziyaretçi çekiyordu. Onca nefesin ürettiği karbondioksitin sanat eserlerine zarar vermesinin önüne geçilmesi zaruri hale gelmişti.

Hâlihazırda diğer Lascaux’da (Lascaux 2) reprodüksiyonlar var: Lascaux 2, 10 milyondan fazla ziyaretçi çekti ve Lascaux 3 de 2012’de bir dünya turuna çıktı.

Ancak Lascaux 4 diğerlerinde faklı olarak yepyeni bir ölçekte tasarlandı. Her bir seferde sadece 30 ziyaretçiye açık olacak kopya mağara, neredeyse mağaranın tam boyutlu bir görüntüsüne sahip.

Yoğun zamanlarda rehberli turlar yapılırken, sakin zamanlarda müzeyi ziyarete gelenler için de bir el feneri yardımıyla kendi turlarını yapmak mümkün olacak.

tr_TRTurkish