Harvard Laboratuvarı’nda Pigment Sergisi

Dünyanın dört bir yanından toplanan Mısır mavi camının antik tozundan floresan tonlara kadar değişen 2500 pigment örneği, Forbes Pigment Koleksiyonu’nun sadece alt bir kümesi.

Harvard Sanat Müzesi’nde Strauss Koruma ve Teknik Araştırmalar Merkezi’nin laboratuvarındaki kabinlerin içinde, kapaklı cam kaplarda bir gökkuşağı saklanmakta.

Pigment Koleksiyonu, halka tarafından da görülebilmesi için yenilendi ve bir sergi haline getirildi. Ziyaretçiler, salonlarda muhafaza edilen örnekleri çalışma esnasında görebiliyor, uzmanlar pigmentleri daha iyi hale getirmeye ve eski haline döndürmek için renklerin binlercesini dikkatlice kullanmaya çalışırken izleyebiliyor.

Koleksiyon yüzyıldan fazla bir zaman önce, saklama sanatının bilimi Edward Forbes adındaki bir adamın elinde doğdu. Strauss Center’ın desteğiyle Forbes, yaşamı boyunca toplamak için arayışta bulunmak ve pigmentleri geniş bir yelpazede analiz edebilmek için dünyayı dolaştı. Bu obsesif arzu, temel malzemelerin ince sanatı yaratırken nasıl kullanıldığını ve meydana gelen renk bozulmalarının nedenini anlamayı ve de sonunda paha biçilmez referans renk kütüphanesinin oluşumunu sağlayacaktı. Sanat malzemelerinin kompozisyonunun içine bakmak ve çürüyen parçaları onarmak için bu bilgiyi kullanarak bilim temelli bir yaklaşım almaya başlaması Forbes’un çalışmasına koca bir alanın açılmasını sağladı.

Wbur’la yapılan bir röportajda, Harvard’ın koruma konusunda uzman bilim insanlarından Narayan Khandekar şu yorumu yaptı: “Biz daha çok bir sanatçının nasıl resmettiğini anlamak istiyoruz, harika şeyler yaratmak için hangi malzemelerin kullanıldığına bakıyoruz. Pigmentlerin mikroskop altında nasıl göründüğünü ve tüm kimyasal süreci anlamak için bu şeylerin nasıl bir yaşlanma sürecinden geçtiğini anlamak istiyoruz.”

Forbes’un yüz yılı aşkın süre önce anladığı ve modern koruyucuların bugün bildiği gibi; pigmentler bir hikâye anlatıyor ve onların korunması, üzerilerinde çalışılması gelecekte bu paha biçilmez sanatın korunması için yardımcı olabilir.

Fotoğraflar: Zak Jensen & Andrea Shea

What's your reaction?

tr_TRTurkish