Siyah kedilerin fotoğrafı nasıl çekilir?

Çoğumuz adı kötüye çıkmış zavallı kara kedilerin önümüzden geçtiğinde kötü şans getirdiğine dair saçma bir inanca sahibiz. Gerçekte, onlar çok güzeller ve önemli bir farkla diğer kedilerden ayrılılar. O da şu ki; kara kedilerin iyi bir fotoğrafını çekmek zordur. Bu konuda aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları var.

Treehugger yazarı Jaymi Heimbuch ve fotoğrafçı Natalie Martinez’e göre, konu kara kediyi fotoğraflamak olduğunda en önemli strateji ışığı kontrol etmektir. Kenar ışık kaynağına sahip olmak (bir pencere, güneş ışığı veya kedinin arkasında ve hemen yanında bulunan yapay ışık), ana hatların arka plandan farklı olmasına yardım edebilir. Işık, kedi kürklerinin kenarlarını aydınlatarak ona bir tür hale etkisi verecektir.

Doğrudan parlak güneş ışığında çekim yapmak tamamen imkansız olmasa da amatör fotoğrafçılar için zor olabilir. Açık havada çekim yapıyorsanız biraz gölge bulmaya çalışın. Ayrıca otomatik modları kullanırken de dikkatli olmalısınız; bu, görüntünün az pozlanmasına neden olabilir; konunuz siyah bir tüy yumağı olduğunda bu gerçek bir sorundur.

Manuel pozlama, kedinin arka plandan çıkarılmasına yardımcı olabilir. Arka planlardan bahsetmişken: Çok fazla ayrıntı içeren ayarlardan kaçının. Kedinin öne çıkması için, dikkati nesnelere çekmeyecek minimalist bir arka plan seçmek en iyisidir. Yeşil çimleri ya da orta tonlardaki perdeleri kullanabilirsiniz.

Son olarak kedinizin kürküyle iyi bir kontrast oluşturan ve birinin onun ifadesini veya kişiliğini nasıl okuyacağını belirlemeye yardımcı olabilecek gözlerine odaklanmaya çalışın. Bu öneriler koyu renk kürklü köpekler için de geçerlidir, o yüzden iyi eğlenceler. Doğru ışıklandırma ve kompozisyon ile siyah kediniz gölgelerin dışına çıkıp daha fotojenik bir kedi haline gelebilir.

GÖRSEL: peeterv/E+/Getty Images

KAYNAK

tr_TRTurkish