Sıradaki şarkınızı, filminizi ya da kitabınızı küresel keşif ağıyla bulun

Netflix’inden Spotify’ına, Amazon’un’dan Apple Music’ine kadar kıyamet kadar içeriğin olduğu bir dünyada, çok fazla seçenek sizi bunaltabilir. Sağdan soldan gelen tavsiyeler sonsuz medya labirentini çözmenize yardım edebilir ancak bazen zevkinize hitap etmeyen şeyler arasında gezinir durursunuz. Ya da belki okuyacak yeni bir kitap arıyorsunuz. Her iki durumda da sizin için yeni bir çözüm var:  Global Network of Disovery 

Küresel Keşif Ağı (veya kısaca Gnod), Almanya merkezli yenilikçi Marek Gibney’in, özünde başklarının tavsiyelerini toplayarak sizin hoşunuza gidebileceğini düşündüğü şeyleri oluşturan yapay zeka tabanlı bir projesi. Her ay 300 binden fazla kişi Gnod’u kullanıyor ve bu kullanıcılar en sevdikleri yazarları, filmleri, grupları ve sanatçıları belirten küçük kutuları dolduruyor. Zamanla bu, yapay zekaya, insanlara mevcut ilgi alanlarına göre ne tavsiye etmesi gerektiğini ve bunların diğer insanların beğendikleri şeylerle nasıl örtüştüğünü öğretiyor. Mesela en sevdiğim yazarlar Oscar Wilde, Jane Austen ve Charles Dickens diyorsanız Gnod, Edith Wharton’a göz atmanızı tavsiye ediyor; Bunun nedeni Wilde, Austen ve/veya Dickens’ı listeleyen diğer kişilerin de Wharton’u sevdiklerini listeleme veya onaylama eğiliminde olması. Bu “keşfet” özelliği yeni sanatçılar, yazarlar, filmler ve müzisyenler bulmak için kullanılabilir.

Ancak gösterinin asıl yıldızı Gnod’un “turist haritaları.” Bu haritalar esasen Gnod’un belirli bir müzisyen, yazar veya filme ait verilerinin görsel temsilleri. Dönen bir isim çemberinde seçtiğinize en çok benzeyen görüntü önünüze gelir; merkezden uzaklaştıkça benzer şeyler azalır.

Inception filminin haritasında örneğin Shutter Island ve Interstellar gibi akıllara durgunluk veren filmler birbirine yakın duruyor. Social Network ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind da potansiyel eşleşmeler olarak varlar. Turist haritaları, yeni bir şey istediğiniz, ancak zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz bir şeyle aynı damarda olan anları hedef alan eğlenceli görsel araçlar.

Gnod’un veritabanında binlerce sanatçı, on binlerce müzisyen ve yazar var ve her kullanıcı ağı ve haritalarını daha büyük ve daha akıllı hale getiriyor. Yeni takıntınızı bularak, diğer insanların da kendi zevklerinize göre tasarlanmış kendi takıntılarını bulmalarına yardımcı olursunuz.

görsel:  luoman/E+ via Getty Images

tr_TRTurkish