Sigur Rós’un On Yıl Aradan Sonra Gelen İlk Yeni Albümü “ÁTTA” Yayında

Sigur Rós’un yeni albümü “ÁTTA”, 16 Haziran itibarıyla tüm dijital ortamlarda dinleyiciyle buluştu.

28 Temmuz’da İstanbul seyircisiyle de buluşmaya hazırlanan İzlandalı grubun yaklaşık on yıl aradan sonra gelen ilk albümü aynı zamanda müzisyen Kjartan Sveinsson’un 2022’de gruba dönüşünden bu yana ilk yeni şarkılarına ev sahipliği yapıyor.

Grubun İzlanda’daki Sundlaugin stüdyosunda, Birleşik Krallık’taki Abbey Road’da ve ABD’de birçok farklı stüdyoda kaydedilen albüm, Robert Ames tarafından yönetilen Londra Çağdaş Orkestrası ve uzun süredir birlikte çalıştıkları Brassgatí bala’nın nefesli çalgıları ile öne çıkıyor. Bir diğer sık ortak çalışan Paul Corley ise albümün miksajını ve ortak yapımcılığını üstlendi.

Solisti Jónsi yaptığı açıklamada “Minimal davullara sahip olmak ve müziğin gerçekten seyrek, akıcı ve güzel olmasını istemek. Yaşlanıyoruz ve daha alaycı oluyoruz, bu yüzden bir şeyler hissedelim diye bizi hareket ettirmek istedim!” diyor.

Kjartan Sveinsson ise şunları ekliyor, “Kendimize biraz dramatik olmak ve bu düzenlemelerle ileri gitmek istedik. Dünyanın şu anda buna ihtiyacı var. Tarif etmesi zor ama benim için her şey her zaman yoruma açık. İnsanlar istedikleri gibi düşünüp hissedebilirler.”

Post – Rock sahnesinin en önemli gruplarından olarak kabul edilen Sigur Rós, 28 Temmuz akşamı  Epifoni ve URU organizasyonuyla İstanbul KüçükÇiftlik Park’ta müzikseverlerle buluşacak. Biletler biletix’te.

Sigur Rós photo credit: Tim Dunk

tr_TRTurkish