Shackleton’ın Tarihi Başarısızlığı

1914 senesinde yaşanan bir olay var ki, tarihin en büyük başarısızlıklarından biri olarak anılır.

Maceracı Sir Ernest Shackleton bir ekip kurar ve Antarktika’yı geçmek üzere yola çıkar. Enduring Eye isimli gemiye ve söz konusu ekibe Frank Worsley kaptanlık etmektedir. Ancak yolculuk planlandığı gibi gitmez ve gemi buzullar arasına sıkışır kalır. Geminin ve mürettebatı için bu umutsuz günlerin başlangıcıdır.

Karaya güç bela ulaşan mürettebat, akıl almaz derecede dondurucu soğukta, 17 ay boyunca dermek çatma kamplarda hayatta kalmaya çalıştılar. Gemilerini kaybetmelerine rağmen, sefer fotoğrafçısı Frank Hurley, kamera ekipmanını kurtarmıştı ve inanılmaz zor şartlarda durumu belgelemek için elinden geleni yaptı.

Bu hikâye, 2013 yılında yönetmenliğini Leanne Pooley’nin yaptığı Shackleton’un Kaptanı adlı izlemeye değer bir belgeselle de izleyici karşısına çıktı.

Olayın üstünden 100 yıl geçmişti ve Kraliyet Coğrafya Cemiyeti (RGS) , Enduring Eye’ı bambaşka bir şekilde gün ışığına çıkardı;

Frank Hurley’in 1914-1917 arasında çektiği doksandan fazla fotoğrafın orijinal cam plaka ve selüloit negatifleri depolanmasından seksen yıl sonra dijital ortama aktarıldı ve bir sergi düzenlendi.

Fotoğraflar büyütüldüğünde daha önce görülmemiş ayrıntılar da ortaya çıktı. Daha öncesinde, fotoğraflardan birinde sadece beş adam görünüyordu ama dijitalizasyondan sonra dumanların arasındaki altıncı kişiyi görmek de mümkün oldu.

shackleton-2

shackleton-3

shackleton-8

shackleton-9

shackleton-4

shackleton-12

tr_TRTurkish