Fillerin Hayatını Kurtaran Arılar

Arılar fillerin hayatını kurtabilir mi? O küçücük saydam ve kanatlı hayvanların doğada öyle büyük rolleri var ki, bu sorunun cevabı: Evet!

Bir çiftliğiniz var, ürününüzü ekiyorsunuz ve filler gelip dev gibi gövdeleriyle üstünde geziniyor. Filleri her ne kadar çok sevseniz de ürününüzü onlardan korumak için çareler üretiyorsunuz.

Doğu Afrika’da çiftlikleri fillerden korumayı denediğinizde, arkasından hiçbir şeyin görünmediği devasa bir çit yapıyor ya da fil ve diğer bütün büyük kara hayvanlarına karşı sizi güvende tutan derin hendekler kazıyorsunuz.

Maalesef, her tarafı bariyerlerle çevrili bir alan kullanışlı değildir. İnsanların ürünlerini korumak için aldığı bu tip önlemler sık sık kazalara neden olur ya da çiftçilerin veya fillerin  ölümüne yol açar.

Bu noktada kimseye zarar vermeyen parlak bir fikre ihtiyaç vardır ve o fikir çoğu zaman basittir ve doğanın içindedir.

İşte Zoolojist Lucy King de tarlaları fillerden korumak ve bunu yaparken de onlara zarar vermemek için minicik bir fikir buldu: Arılar.

bees-6

Filler, arılardan korkarlar ve bir yeri hemen terk etmeleri için arıların vızıltısını duymaları yeterlidir. Vızıltıyı duydukları anda kaçarlar çünkü arı sokması onların gövdelerinde dayanılmaz acılar yaratır ve onların bu konuda yapabilecekleri bir şey yoktur.

King, bir alanın etrafına 10 metre aralıklarla konan askılara arı kovanı dizerse, filleri uzak tutup tutamayacağını merak ederek işe koyuldu.

bees-3

2009’da yaptığı bir pilot uygulama ile başarılı olacağını kanıtladı ve sonuç olarak “The Elephant and Bees Project” adlı doğdu.

bees-4

Şu anda Kenya, Botswana, Mozambique, Tanzania, Uganda, ve Sri Lanka’da bu çitler aktif olarak kullanılıyor.

Arı kovanı çitler, sadece tarlaları fillerden korumak ve filleri zarar vermeden alandan uzaklaştırmakla kalmadı bir gelir kapısına da dönüştü.

Bitkilerin döllenmesinde de faydalı olan arılar aynı zamanda bal üretiyor. Çiftçiler de bu balı yerel pazarlarda satışa sunuyorlar.

bees-7

Proje bu anlamda, türler arası peyzaj mühendisliğinin büyüleyici bir örneği ve King, The Elephant and The Bees programını genişletmek için çalışmaya devam ediyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish